Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Drobeta Turnu Severin
    Posturi
    22

    Implicit Nomenclator judete

    Buna ziua!

    Am de creat un partener nou in nomenclatorul de parteneri, insa nu am acces la lista de judete. Cand deschid aceasta lista singurul judet care imi apare este Alba (AB) iar butoanele de Adaug si Detalii nu sunt active. Am deschis cu utilitarul dbd32.exe fisierul judete.db din WinMent/Data si imi arata toate cele 41 de judete inregistrate in tabela.
    Nu stiu daca are legatura cu problema mea, dar de curand am facut upgrade la Mentor la versiunea 709.18, direct de la versiunea 676

    Vreo sugestie ...? Multumesc!

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Probabil este indexul stricat. Rulati o verificare structuri pentru o singura luna, din orice firma, cu Avarie pe Da.

  3. #3
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Drobeta Turnu Severin
    Posturi
    22

    Implicit

    Am rulat si verificare structuri si reindexari cu optiunea avarie pe Da, nu s-a schimbat nimic ...

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Verificati si aici BDE_pe_Win7.rtf

  5. #5
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Drobeta Turnu Severin
    Posturi
    22

    Implicit

    Baza de date Mentor este pe un Win2003 Server R2 Std Ed, nu pe Win7, iar statiile sunt XP-uri. Ar trebui si in acest caz sa fac acele setari? Eu in INIT am setarile pentru XP si Win2000.
    Ultima oara editat debricodomo; 28 February 2013 la 17:32

  6. #6
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Drobeta Turnu Severin
    Posturi
    22

    Implicit

    Revenind la varianta cu "Verificare structuri", este indicat ca mai intai sa sterg toti indecşi tabelei judete.db (.PX, .X02, .X03, .Y02, .Y03) si apoi sa execut reindexari si verificare structuri?

  7. #7
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Drobeta Turnu Severin
    Posturi
    22

    Implicit

    Am rezolvat! Am suprascris din WinMent\New\Data fisierul judete.db si toate cele 5 fisiere de index in WinMent\Data. Acum functioneaza fara probleme. Dar tot sunt curios de unde s-ar fi putut trage aceasta problema, poate imi puteti spune. Multumesc!
    Ultima oara editat debricodomo; 01 March 2013 la 00:14

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Mai mult ca sigur ca de la indecsi. Intr-adevar, era o solutie si stergerea indecsilor ca sa forteze Mentorul sa le refaca.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •