Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 25

Thread: tichete de masa

  1. #11
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Parerea mea este ca, daca in luna iulie colegii tai au primit tichete de masa, atunci acestea trebuiau impozitate; deci, restul de plata al colegilor tai din iulie, trebuia sa fie mai mic decat cel din iunie, cu 16% din valoarea tichetelor de masa primite.
    Iar acest lucru, indiferent pentru ce luna considerati voi ca ar fi aferente tichetele... pot sa fie avantaje in natura si din urma cu 3 luni; in iulie le-am primit, in iulie se impoziteaza, si apar pe statul de plata salarii aferent lunii iulie... stat care, desigur, se redacteaza in luna august (adica dupa sfarsitul lunii pentru care este aferente), deoarece calculul salarial se bazeaza pe pontaje, care se cunosc doar in 1 august... etc.
    Asta e parerea mea...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  2. #12
    Data inscrierii
    August 2010
    Posturi
    4

    Implicit

    De acord cu ceea ce spui.
    Dar cum procedez cand am un salariat care a plecat pe data de 10 august.
    Ii comand tichetele in luna septembrie,le impozitez in septembrie si apar pe statul din luna septembrie care se face in octombrie.
    Dar ea in mod normal nu mai apare in septembrie pe stat pentru ca nu a mai lucrat deloc in septembrie si nu a mai fost pontata.Atunci din ce bani ii mai opresc impozitul pe tichete?

  3. #13
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Nu inteleg ce e cu decalajul asta pana la octombrie?
    Daca pleaca in 10 august, nu este normal ca tichetele de masa aferente lunii august sa si le primeasca tot in august? Nu cred ca firma de tichete ar refuza.

    Cand pleca persoana X-ulescu, oricum faceti stat de plata partial numai cu ea, nu?
    Luati in calcul si tichetele in acel stat de plata...

    Oricum, discutia asta nu vad ce legatura are cu Mentor-ul (subiectul acestui forum este WinMENTOR)... intrebati contabilul dvs cum se procedeaza... eu doar mi-am exprimat propria opinie, pe care, printre altele, o consider corecta

    Mult succes.
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  4. #14
    Data inscrierii
    September 2009
    Posturi
    12

    Implicit tichete de masa

    Eu am tichete cadou, suma fixa per angajat. Cum sa fac?

  5. #15
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Procedura ar fi cam la fel ca la tichetele de masa. Adaugati o noua pozitie in Nomenclatoare- Drepturi in natura/Sume asimilate salariile, denumita Tichete cadou cu valoarea respectiva. Si cum ati spus ca e suma fixa folositi optiunea Sume asimilate salariile nu tichete. Asociati in conditii salarizare personalului angajat si apoi rezolvati din Salarizare/Drepturi in natura sume asimilate. Daca mai aveti nelamuriri reveniti.
    Ultima oara editat deada; 16 December 2010 la 13:23

  6. #16
    Data inscrierii
    September 2009
    Posturi
    12

    Implicit tichete de masa

    Da, am un singur angajat cu o suma mai mare, diferita de ceilalti...ce fac cu el? De ex, toti au 100ron, iar el are 250ron.
    Multumesc si astept raspunsul dvs.

  7. #17
    Data inscrierii
    February 2009
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    127

    Implicit

    Citat Original a fost postat de cabeaschi Vezi Post
    Exista vreo posibilitate de a evidentia valoarea tichetelor pe fluturas? Ea este inclusa in venitul baza de calcul pentru impozit dar as vrea ceva mai clar.
    In "Fluturasi format variabil" exista linii separate atat pentru "Drepturi in natura impozitate", cat si pentru "Drepturi in natura neimpozitate".
    Ultima oara editat deDaniela; 29 December 2010 la 18:01

  8. #18
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Puteti face fara probleme doua tipuri de tichete cadou, un tip cu 100 de lei si un tip cu 250 de lei pe care il asociati angajatului mai norocos.

  9. #19
    Data inscrierii
    September 2009
    Posturi
    12

    Implicit tichete de masa

    Am introdus: Suma fixa (10ron) asimilate salariilor, apoi in Conditii am adaugat la salariat Suma dar nu lua in calcul. Apoi in Conditii salariazare am intrat pe Drepturi natura/Sume asim sal si l-am adaugat pe salariat cu valoare 10.
    Sal baza este de 720:
    ? La calcul in loc de 100 ron Suma asim sal imi ia 110 si impozit 58, SN 542ron
    Corect treb sa fie Suma asim sal 100 ron, impozit 72 si SN 528.
    Cum sa fac???????????
    Astept URGENT raspunsul.

  10. #20
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Sincer m-ati pierdut nitel la sume, ori sunt 10 lei ori sunt 100 ...
    probabil totul vine din configurarea tichetelor /sumei asimilate salariului, daca se impoziteaza, ce retineri aveti pentru ele...Daca nu ati rezolvat, fiti putin mai clara, cum anume ati operat?

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •