?ncă una dintre "problemele" cu care ne ?nt?lnim a atins o repetabilitate suficient de ridicată, ?nc?t să mă determine să vă scriu o propunere...

Dacă ?n luna curentă operatorul dă detalii la un partener, ?n nomenclator, şi ?i schimbă caracterizarea contabilă, aleg?nd alta, ?nafară de "partener tipic" (sau, mai corect spus, alta ?nafară de cea care era deja asociată partenerului), atunci ar fi foarte bine venit un mesaj de atenţionare din partea programului, ?n situaţia ?n care respectivul partener are "solduri iniţiale", la ?nceputul lunii curente, adică la finalul lunii anterioare... nu ştiu c?t de uşor sau de greu este de făcut această verificare, dar mi se pare f. necesară... mesajul ar punea suna ceva de genul "Atenţie! Aţi schimbat caracterizarea contabilă! Acest partener are solduri la ?nceputul lunii de lucru! Verificaţi corectitudinea listelor cu solduri."...

Sunt multe firme care folosesc mai multe caracterizări contabile de parteneri. Fie că au dorit contabilele să aibă neapărat 2 analitice la 401 (de exemplu), pentru parteneri interni, şi pentru cei externi, fie că s-a dorit ca la creditori diverşi să apară 4558 ?n loc de 462 pentru anumiţi parteneri, (sau 404 era chiar un caz aici pe forum, la mijloace fixe), fie că se folosesc furnizori-colaboratori, fie multe alte situaţii...

Şi, dacă la finalul lunii anterioare lunii de lucru partenerul X are un sold pe contul zzz, iar ?n luna de lucru se shimbă caracterizarea contabilă, şi se alege una ?n care nu mai apare contul zzz (sau nu apare ?n aceeaşi poziţie, să spunem la furnizori imobilizări), atunci soldul din listele de parteneri va fi ?n contul care apare ?n noua configurare contabilă locul contului zzz, să zicem un cont yyy. Dar, ?n balanţa contabilă, ?n continuare soldul va fi ?n zzz, rezult?nd o neconcordanţă ?ntre gestiune şi contabilitate...

La fel se ?nt?mplă ?n cazul iniţializărilor: operatorul iniţializează un sold ?n contul zzz, iar peste 3 luni, schimbă caracterizarea contabilă, uit?nd că acel partener t?răşte cu el de la o lună la alta un sold ?ntr-un anumit cont, şi, peste ?ncă vreo 4 luni (c?nd mai binevoieşte să-şi facă verificările de natură contabilă la final de lună), se trezeşte că nu are concordanţă ?ntre listele de solduri parteneri şi contabilitate... şi dă-i şi sapă, ore ?n şir, k să vezi care o fi buba...

Sper să s-a ?nţeles c?t de c?t care este "problema", şi s-a reţinut "propunerea" mea... care, presupun, aţi mai primit-o de-a lungul timpului... nu cred că e uşor de făcut, s-ar putea să fie cam greu... nu ştiu... dar, mulţumiri dacă "se face"...