Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit eroare stocuri valorice v.802.08

    Am o eroare cu stocurile depozit valorice si anume firma este initializata in 01.10.2013 cand am prins soldurile valorice cu 24% asa cums e vede in poza cu soldurile de la 01.10.2013 sesizat de atunci cu cei de la implementare ca este o problema la raportul de solduri valorice ca le considerea cand inchizi luna le considera 0% pe toate din sold initial in afara de cele din luna.
    In momentul de fata pe:
    - liste/stocuri/raport gestiune valoric / raport gestiune_ 1 imi arata soldurile zero
    - liste /stocuri la moment/stocuri pe furnizori imi arata soldurile articole cu metoda de gestiune valorica (tva=0) si imi arata soldul initial din 01.10.2013 (initializare mentor) si inca o pozitie cu articole cu metoda de gestiune valorica (tva=24) si imi arata soldul initial din 01.10.2013 (initializare mentor) dar imi pune valori de tva neexigibil!!!!!!!! si adaos comercial negativ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! vorbim de stocuri valorice depozit fara adaos si tva in pretul marfii!!!!!!!!!!!!!!!.
    Cum se rezolva aceasta inadvertenta? Mi-am sters toate descarcarile de gestiune din decembrie 2015 cand am facut trecera de la socul valoric la cel cantitativ valoric ca sa imi dau seama ce se intampla si asa am ajuns la concluzia ca este soldul initial de initializare stocuri winmnetor, deci problema de programare.
    Multumesc pentru ajutor
    I
    Imagini Atasate Imagini Atasate

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Daca tipurile contabile "Marfa in depozit Interprofil" si "Marfa in asteptare valoric" sunt fara diferente de pret (asa cum sugereaza lista de stocuri la moment), atunci ele trebuiau trecute in initializare cu TVA 0%.
    Cheia de "imperechere" a acestor stocuri valorice in baza de date este Gestiune, TipContabil, ValoareProcentTVA. Astfel, tranzactiile ulterioare, care trebuiau sa sting stocul initial, s-au inregistrat corect, pe aceeasi gestiune si tip contabil, dar pe cota de tva 0.00, nestingand soldul care exista deja, din motivul expus.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    Cele doua tipuri de articole sunt configurate asa cum se vede in figura 1.configurare. Marfurile sunt cu tva 24%, stocul initial este cu 24%, tranzactiile sunt cu 24%. La initializare Gestiune/371.04/24% tranzactii Gestiune/371.04/24% ar fi tr sa fie imperechiate cele 3 sunt identice. Nu scrie nicaieri in documentatie si nici consultatul nu a zis la implementare ca la initializare trebuie Gestiune/371.04/0% iar tranzatiile sa fie Gestiune/371.04/24% (putin ciudat sa initializez cu tva 0% ca sa inchida tranzatiile cu 24%?)

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    Si atasamentul pe care l-am uitat
    Imagini Atasate Imagini Atasate

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    O idee pt o solutie, prin care sa scot si eu datele care apar eronate in acel raport, chiar daca le stornez contabile separat. Multumesc pt ajutor

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    1. fie dupa o rupere de firma, in initializare, se pune 0 la acea cota de TVA (aia este de fapt cota de TVA a TVA-ului neexigibil de pe tipul contabil) sau se integreaza acea valoare intr-o linie existenta, omoloaga, dar cu 0%;
    2. fie intr-o luna in care nu sunt tranzactii cu acel tip contabil valoric, se fac urmatoarele:
    - tipul respectiv contabil se trece ca avand diferente de pret si TVA neexigibil pe toata valoarea;
    - se face o diminuare de stoc in care se va folosi un articol cu cota de 24%, cantitate 1, iar pe livrare, livrare din gestiunea si tipul contabil respectiv, la ambele preturi treceti valoarea de 26.974,89;
    - stornati cu note contabile inregistrarile 378=371 si 4428=371 rezultate;
    - daca luna a fost ultima si, ulterior, o inchideti si se creaza luna urmatoare, trebuie mers de la inceput in configurarile contabile in luna noua si scoasa acea bifa de continere diferente de pret;
    - reglarea celeilalte sume (cea cu minus, din tranzactii) o veti face printr-o marire de stoc, fie in luna anterioara, fie inntr-o luna ulteioara, dar nu in aceeasi luna (nici nu veti putea, de altfel, avand setata avea bifa de diferente + TVA).

    LE: este valabil pentru ambele tipuri contabile cu probleme.

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    Multumesc mult pentru solutie, a functionat perfect pt. Asa am scapat de aceste doua articole in stocul detaliat (daca nu faceam trecerea de la stoc valoric la stoc cantitativ valoric nu observam aceasta eroare).

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •