Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4

Thread: penalizare

  1. #1
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit penalizare

    Nu sunt sigura cum sa inregistrez o penalizare pentru un salariat. Ma poate ajuta cineva? E suma fixa, nu procent.

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    1. Părerea mea, personală, este că, din punct de vedere legal, nu ai voie să "?nregistrezi" "penalizări", fără ?ncheiere judecătorească... nu au ce căuta pe statul de plată sume negative...

    2. La alte drepturi / penalizări, poţi să pui valoarea "cu minus", şi vei vedea că ?n fereastra de calcul salarii, suma apare la "penalizări"...

    3. Dacă ai salarizare ?n acord direct, poţi să scazi procentul de ?ndeplinire a sarcinilor, eventual poţi pune şi unul negativ, dar această soluţie este anormală, căci gradul de depăşire a sarcinilor ar trebui să fie sau zero, sau peste zero...

    ?n fine, alegi tu varianta... baftă.
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  3. #3
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Ok, situatia e asa..am un tovaras care a facut greseli, cercetare disciplinara, decizie de la director, sanctiune 3 luni...nu e nevoie de chestii judecatoresti. Penalizare, sanctiune..poate asta v-a derutat. Nu mi s-a parut corect sa o trec la retineri. Am zis ca tot la penalizare e mai bine.

  4. #4
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Dacă doriţi, alegeţi punctul 2 din cele scrise mai sus...

    Apoi, nu uitaţi să configuraţi statul de plată şi fluturaşii astfel ?nc?t să apară şi coloana "de penalizări"...

    ?ntr-adevăr, la reţineri nu are ce cauta (deaceea nici nu am enumerat această posibilitate ?n postul anterior), deoarece reţinerile se fac din restul de plată, adică după ce s-au plătit contribuţiile salariale, etc. Ori, de fapt, intenţia dvs este de a diminua venitul brut, si, implicit, si contributiile salariale...

    Succes.
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •