Sunt afisate rezultatele de la 1 la 2 din 2
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit Modificare pc winmentor

    Am si eu nevoie de un ajutor mai special si anume niste mici informatii legate de ce anume sa aleg pentru noul pc pe care voi rula si winmentor.
    Baza nu este foarte mare dar e posibil sa creasca am in momentul de fata pe aceasta licenta doar 3 -4 firme (una de prin 2010, una din 2014 una din 2016 si un pfa) pc actual e depasit si fizc si moral. Ce conteaza mai mult la viteza de lucru la winmentor doar hdd sau si procesor si ram.
    Noul sistem va fi un dell t3500, t5500 cu un procesor xeon quad sau hexa (conteaza frecventa lui adica pot cauta sa imi iau unul la 2.5 sau e mai bun unul la 3.0GHZ), ram va fi un ddr3 ori cu 12gb ori cu 16 GB, iar la hdd sa caut un hdd SAS la 15k rpm (de fapt un raid 1 din 2 sas la 15k) sau sa ma gandesc sa iau un ssd. iar ca windows va fi 10 versiunea pro.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Diferenta intre un SSD si un HDD (fie si SAS) este net superioara aproape oricarei diferente intre procesor, (poate doar procesor actual versus procesor din 2000 toamna Exagerez putin, dar cred ca ati inteles esentialul.

    Apoi, daca sistemul respectiv nu ruleaza alte procese mancatoare de resurse (remote-uri, servere internet, grafici etc), un i3 este de-ajuns. Ca frecventa da, daca are frecventa mai mare, va rula mai rapid cat de cat operatiunile secventiale (actualizari, inchideri etc). Procesorul de care spuneti este peste necesarul curent. Dar mai bine sa fie. Un plus mic ar fi la o eventuala operatiune de backup brut, cu un program extern, atunci ar folosi mai multe nuclee.

    RAM: in principiu, Mentorul/BDE-ul foloseste putin RAM (relativ la capacitatile de azi). Poate doar anumite liste de prin Comercial care s-ar crea mai intai in RAM si apoi s-ar vizualiza, dar, in principiu, un Windows cu 4GB RAM este arhisuficient pentru WinMentor (tot in prezumptia initiala, ca nu folositi sistemul si pentru alte functii).

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •