Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    September 2010
    Posturi
    11

    Implicit In balanta rulaj debitor si creditor, la rulaj curent nu sunt egale

    Buna ziua,

    Am dat refacere jurnal, stocuri solduri, m-am uitat pe registrul jurnal, care are cca. 50 de pagini.Nu pot depista de unde vine eroarea.
    Unde sa mai verific ca sa pot depista eroarea?

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    Verifica sa nu ai un cont extrabilantier folosit intr-o forumula cu un cont bilantier si de aceea sa nu apara in balanta. Sau poate o configurare de parteneri la care lipseste un cont (de exemplu un 4092 la un partener de leasing)
    Ultima oara editat dealexadi; 20 April 2018 la 08:54

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Mai intai, inegalitatea apare doar incepand cu Rulajul curent? Sau vine mai din urma? Daca e de-acum, verifica pe Registru jurnal, cu urmatoarele filtre:
    - pentru conturi extrabilantiere (cum a zis si alexadi): CondDebit MAI MARE decat 8; apoi schimbi si pe ContCredit;
    - pentru lipsa cont: CondDebit MAI MIC decat 1; apoi schimbi si pe ContCredit.

  4. #4
    Data inscrierii
    September 2010
    Posturi
    11

    Implicit Va multumesc

    Citat Original a fost postat de DragosE_WT Vezi Post
    Mai intai, inegalitatea apare doar incepand cu Rulajul curent? Sau vine mai din urma? Daca e de-acum, verifica pe Registru jurnal, cu urmatoarele filtre:
    - pentru conturi extrabilantiere (cum a zis si alexadi): CondDebit MAI MARE decat 8; apoi schimbi si pe ContCredit;
    - pentru lipsa cont: CondDebit MAI MIC decat 1; apoi schimbi si pe ContCredit.
    Cand am creat un obiect de inventar, am ales in afara bilantului si mi-a afectat rulajele.Noroc ca mi-a venit ideea sa dau fisa cont si am ales 999, 899 si am gasit imediat unde este problema.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •