Prea multe probleme, prea dintr-o data... cel mai bine ar fi sa discuti cu o firma care ofera servicii de asistenta in utilizarea si service-area programului... pe site-ul producatorului poti gasi o parte dintre firmele care ofera asemenea servicii la tine in judet: Acoperire

Pe de alta parte, iti raspund la un aspect (ar fi fain ca alti forumisti sa raspunda si la altele): concediul de crestere a copilului... AI FOLOSIT UN CUVANT PERICULOS: CIC. Pai sau e concediu de crestere, sau e concediu de ingrijire...
Concediul de ingrijire este un tip de indemnizatie ce se acorda pe baza de certificat medical atunci cand o doamna are un copil bolnav... copil in varsta de sub 2 ani... Acesta se ponteaza cu M si se acorda indemnizatia...
"Concediul" de crestere a copilului sunt cei 2 ani de dupa nastere in care se intrerupe contractul de munca, iar angajatorul nu mai are absolut nici o treaba cu
respectiva mamica... in conditiile de salarizare se bifeaza pe da "concediu crestere copil cu plata", incepand de luna urmatoare celei in care femeia intra in acest postnatal... in luna in care intra, ea se ponteaza cu M pentru perioada de concediu de materinata acordat pe baza de certificat, dupa care, restul zilelor din luna, in care a intrat deja in crestere, se ponteaza cu I. Si declaratiile ies corect, exact cum trebuie...

Acum, in privinta somajului tehnic, nu ma pot exprima, caci sunt prea "mic"... nu stiu eu prea multe, dar, mi se pare curios sa fie angajatii doar o jumatate de luna in somaj tehnic... teoretic ar trebui sa inceapa de la un 1 a lunii somajul tehnic, si sa tina macar o luna, ma gandesc eu... nu am citit legea aceea, sa vad ce si cum... daca stie cineva, IL ROG SI EU FIERBINTE SA POSTEZE, K SA AFLAM SI NOI ...

Bafta, si sper sa gasesti raspunsurile care le cauti...