Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 13 din 13
  1. #11
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    S-a rezolvat cu noua versiune 865.05

  2. #12
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Buna ziua,
    revin cu o problemă pentru situația cu 2 contracte de munca la acelasi angajator (constructii). Unul e setat contract de baza cu 6 ore, venit brut 3000, iar celalalt cumul functie cu 2 ore, venit brut 750. După instalarea versiunii 868.02 si 212.05 pentru declarații, în contribuții sinteză duce valoarea CASS fără facilități de 75 lei în coloana ”datorat” dar în declarații o duce la sumă scutită. Declarația se salvează fără erori, doar cu atenționare.

    Mă gândesc ca are legătură cu observatiile care apar în versiunea 212.05: ”Pentru firmele care se incadreaza in domeniul constructiilor, definit conform OUG114/2018 si care aplica facilitatile legiferate, nu se admit:
    - combinatii de contracte pentru care se aplica facilitatile, cu contracte pentru care nu se aplica facilitatile”.

    Mulțumesc.

  3. #13
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Am mai făcut niște teste. Dacă se șterg, pe rând, pontajele pentru cele două contracte, duce corect și valoarea CASS în declarații. La fel, am lăsat ambele pontaje dar am șters câteva zile din cel cu 6 ore astfel încât să fie brutul sub 3000 (fără facilități) și de asemenea, duce corect. Declarațiile sunt fără erori în toate situațiile.

    În concluzie programul lucrează corect conform observațiilor din ultima versiune:
    ”Pentru firmele care se incadreaza in domeniul constructiilor, definit conform OUG114/2018 si care aplica facilitatile legiferate, nu se admite:
    - inregistrarea de contracte multiple la nivel de angajat pentru care sa se aplice facilitatile;
    - combinatii de contracte pentru care se aplica facilitatile, cu contracte pentru care nu se aplica facilitatile.
    Se admit contracte multiple pentru care nu se aplica facilitati.
    Limitarile se datoreaza implementarii OUG 114/2018 de catre ANAF in D112. ”

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •