Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 42

Hybrid View

  1. #1
    Data inscrierii
    November 2009
    Locatie
    Piatra Neamt
    Posturi
    18

    Implicit Instalare pe Windows 8

    Buna seara.
    Pentru a nu deschide alt topic, ideea problemei mele fiind similara topicului curent, voi posta aici. Ma aflu in urmatoarea situatie:
    - vreau sa schimb sistemul de operare din XP in 8 (tot pe 32 biti, deoarece nu am nevoie de mai mult);
    - HDD-ul este impartit in felul urmator: C cu sistemul de operare, D cu WinMentor si E cu diverse documente.
    Voi instala 8-ul pe C si vreau sa pastrez Mentorul pe D.
    Nelamurirea mea este cum sa procedez pentru a face si trecerea Mentorului catre 8 cat mai "lina" si sigura ?

    Va multumesc anticipat.
    Alexandru

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Procedati la o instalare de Mentor pe alt disc decat D (C sau E) pentru a nu suprascrie fisierele principale (firme, operatori etc). Apoi schimbati caile in Borland (Program Files, Borland .... BdeAdmin.exe); sunt 4 kei in Databases care tin de MENTOR la care le veti schimba discul, plus NETDIR-ul din Configuration, Drivers, Native, Paradox, recomandabil D:/WinMent. Schimbati si shortcut-ul eventual creat pentru a bate catre cel de pe D.

    Instalati driverul de keie HASP (cautati pe ftp)


    PS1: dati salvare inainte (toate firmele + fisiere DATA), este mai sigur asa

    PS2: rulati cu Run As Admin instalarile si modificarile de setari. Atentie: Windows 8 face niste virtualizari pe setarile de Borland (adica setarile de sub Admin vor fi diferite de setarile de sub userul curent, lucru care influenteaza Mentorul, in functie de drepturile cu care este lansat). Pentru a dezactiva virtualizarea de Borland, trebuie mers pe fiecare folder incepand cu Borland si dat drepturi full pentru userul curent (in principiu se mostenesc drepturile de la un folder la cel din interiorul lui, dar verificati). Tot la fel, trebuiesc date drepturi pe C:/Windows/Win.ini, are o intrare mentorul acolo care poate deveni inaccesibila daca nu are dreptul de a scrie acolo.

  3. #3
    Data inscrierii
    November 2009
    Locatie
    Piatra Neamt
    Posturi
    18

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns. Cred ca este cea mai rapida metoda, avand in vdere si posibilitatea de a restaura toate firmele.
    Partea mai ciudata este ca tocmai am observat ca a disparut optiunea de restaurare date. Stie cineva ceva ?
    Am ultima versiune instalata, respectiv 714.06.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 539

    Implicit

    Pe ultimele versiuni optiunea a fost scoasa din program si am pus la dispozitia utilizatorilor un executabil separat, il gasiti tot in sectiunea Download in versiunea curenta.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •