Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 10

Thread: D112 conditii

  1. #1
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit D112 conditii

    Bună ziua! Vreau sa știu dacă s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema.Am un salariat care este angajat cu 8h ,salariul brut 2550 ,dar care a încetat în cursul lunii.La generare dec 112 îl ia ca fiind exceptat,deși în codul fiscal se face referire la calculul direct proporțional cu zilele lucrate și corect ar fi sa îl ducă pe nu e cazul .Problema e ca dacă modific xml ul,anexa din dec rămâne la fel.Aceeasi problema și la contractele de mandat,care întra pe exceptat ,deși trebuie la nu e cazul.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 540

    Implicit

    Daca aveti bifa pusa pe da in conditii salarizare, data incetare contract si pontajul facut corect, nu mai trebuie sa faceti dvs nimic suplimentar, se va duce pe nu e cazul in declaratie. Eu am facut un exemplu acu pe ultimele versiuni si am obtinut rezultatul dorit de dvs. NU E CAZUL.jpg

  3. #3
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    Unde mai exact trebuie sa bifez da?

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 540

    Implicit

    va atasez imaginea baza minima.jpg

  5. #5
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    Bună!revin Am o mare problema legata de cei care au venituri din contracte de mandat(care nu întra sub og 16) și ar trebui în anexa d112 sa apară cu nu e cazul.Am modificat xml ul ,dar managementul nu este mulțumit de situație și insista sa rezolv problema cumva.Deci întrebarea mea este :Pot modifica anexa 1.2 sau ce pot face sa nu mai apară în anexa acei angajați cu ctr mandat ca fiind exceptați?

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 540

    Implicit

    Anexa nu poate fi modificata de catre utilizatori. Va trebui ca si managementul dvs sa aiba rabdare sa schimbam din program. Dupa cum am discutat deja, este pus in tichete, ne vom ocupa in functie de ordinea gravitatii problemei. Rectificative pot fi depuse oricand.

  7. #7
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    Off,ok .Mulțumesc de răspuns!

  8. #8
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 376

    Implicit

    am si eu un salariat angajat pe 30 septembrie 8 ore norma intreaba salariu de baza, fara deducere ca de are doar 1 zi lucrata ii dau deducere la vechiul loc de munca si ma trezesc cu urmatoarele erori:

    E: asigurat (1) [idAsig = 1] sectiune asiguratA (1)
    eroare atribut: A_1: valoarea '0' nu se incadreaza in intervalul cerut
    E: asigurat (1) [idAsig = 1]
    eroare regula: S122.2: Tipul de asigurati din sectiunea E3 nu corespunde cu tipurile de asigurati declarati in sectiunile A, B si C
    E: validari globale
    Creanta 02. Contributia individula de asigurari sociale retinuta de la asigurati diferita de suma calculata
    eroare regula: A21.2: (pt. codOblig=412) suma introdusa (33) = suma calculata conform regulii (0)
    A: validari globale
    Creanta 07. Contributia de sanatate datorata de asigurati difera de suma calculata
    atentionare regula: A21.7: (pt. codOblig=432) suma introdusa (13) = suma calculata conform regulii (0)

    Ce anume sa verifica ca ma tot uit de aproape o ora si nu ii dau de cap.
    Multumesc anticipat pentru raspuns

  9. #9
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    Buna ziua! Verificati daca nu cumva in Conditii de salarizare la salariatul respectiv salariul minim de referinta e cel cu studii superioare in loc de cel fara studii superioare.

  10. #10
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 376

    Implicit

    Multumesc mult pentru raspuns, era setat in nomenclator salarii minime bifa pe slariatii cu studii superioare si vechime peste 1 an am schimbat bifa pe prima pozitie cea fara studii superioare si am scapat de erori.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •