Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Sunt afisate rezultatele de la 21 la 23 din 23
  1. #21
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    O noua versiune si eroarea se pastreaza, sincer incep sa cred ca optiunea de rupere firma nu este de fapt decat o pacaleala, mai ales tinand cont ca la toate carnetele care exista la refacerea de carnete da erori de numere dublate in conditiile in care NU EXISTA numere dublata si sunt serii separate oare este asa greu sa se faca verificarea pe fiecare serie in parte, codul sursa are o eroare lucru confirmat chiar de distribuitor care a spus ca dupa ruperea de firma verifica toate carnetele la gramada netinand cont de seria carnetului, asa m-am trezit ca degeaba am rupt firma ca nu pot sa sterg carnete care nu mai au nici un document in noua baza insa le amesteca cu alte serii, am problema la NIR, la facturi emise, la compensari, etc.

    Intrebarea mea este simpla stie cineva cum poti identifica un document dublat in conditiile in care sistemul nu face dosebire intre SUMMY 1213 si SMY 1213 el considerandule ducomente dublate in SMY 1213?

  2. #22
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Avem mii de utilizatori care fac rupere de firma si care nu s-au confruntat cu problema cu care va confruntati dvs. Stiu ca e veche, ca a ajuns o baza de date la mine, dar din pacate timpul si numeroasele modificari legislative nu ne-au permis sa ne ocupam atunci de ea si in acest moment nu o mai regasesc in bazele mele. Cred ca as prefera ca distribuitorul dvs sa identifice de fapt problema pe baza dvs si odata identificata sa mi-o prezinte si mie (discut f des cu ei si ei stiu ca am deschiderea pentru a rezolva probleme semnalate din piata).

  3. #23
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Raspunsul lui a fost simplu: verificarea dupa rupere de firma se face DOAR dupa numarul documentului, solutia ar fi o concatenare si cautare dupa Serie&document. (Mie mi-au comunicat din primavara ca vor trimite catre programare eroroarea si rezolvarea ei, daca a ajuns sau nu acest lucru nu il mai stiu.)
    Mai simplu spus: acum cauta 1213 dupa concatenare sa cauta SMY 1213 sau SUMMY 1213 si ar rezolva problema.

    Asa am serii care nu le pot sterge si erorile care sunt.

    Posibil ca acele serii sa nu aiba numerele in aceeasi plaja ca in cazul meu.

    Eroarea stiu ca am vazut ca exista ca tichet pus si pe modulul auto
    " 57568 11.03.2023 Stergere serii nefolosite Service auto 23.021 Analiza

    In fiecare an, creem o firma noua, din datele firmei existente.Â

    Apoi, stergem inventare vechi, salvam bonuri de casa de marcat vechi si le stergem apoi stergem jurnal de operatori.Â

    Dar, CE FACEM CU SERIILE VECHI, NEFOLOSITE in firma curenta, nici in Mentor si nici in Auto.exe? Cum le puterm sterge?Â

    Fisierul nserii.db a ajuns sa aiba multe zeci de MB si incetineste listele de stocuri.

    Â Â

    Va rugam, creati o astfel de operatie, in mentor.exe, la meniul Intretinere.Â

    Cu multumiri, Auto Kino, 23.021/4."

    Se pare ca nu sunt singurul, insa in cazul meu se manifesta banuisc ca nu doar la mine si la refacere carnete.


    PS: Stiu si eu ca exista deschidere spre rezolvarea problemelor semnalate din piata, acesta este si motivul pentru care clientul la care am aceasta problema in momentul de fata si-a facut trecerea gestiunii pe mentor cu costurile aferente, a spus ca se va rezolva la un moment dat (eu sunt insa cel care are aceste situatii de rezolvat in momentul in care sunt erori si tr sa refac carnetele, pierd mult timp cu a verifica care document este chiar dublat, lucru care la o baza noua nu se intampla)
    Ultima oara editat dealexadi; 21 November 2023 la 14:09 Motiv: Adaugat ps:

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •