Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 16
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit eroare 112 alte deduceri

    Am si eu un slariat care este in medical 4 zile in luna noiembrie in mentor imi apare la alte deduceri suma de 494 lei adica indemnizatia de medical in timp ce in declaratii acesta suma nu este aduca, cum pot face sa o aduca si in declaratii? Multumesc anticipiat pt ajutor

    Atasat si poza unde incercuit sumele de alte deduceri atat din grila lichidare cat si din declaratii. deduceri diferite.jpg

    Tip indemnizatie este cod 9 Ingrijire copil bolnav (7/ani/18ani handicapat) si aici stiu ca este neimpozabil poate aici sa fie eroarea de tratare a cazului ?
    Ultima oara editat dealexadi; 08 December 2023 la 10:31 Motiv: Adaugat ps:

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Nu toate sumele care apar in mentor la alte deduceri se vor duce in declaratie in casuta respectiva. Daca cautati ordinul privind modul de completare a declaratiei 112 veti gasi informatia corecta.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Multumnesc pentru raspuns, dar problema mea este ca in loc de impozit de 87 lei calculat in mentor in declaratii apare 98 lei de aici am plecat si am vazut ca este acesta diferenta. Ca stiu ca nu toate apar acolo ca deducere, dar banuiesc ca asta este motivul pentrru care am diferna de impozit.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Am testat cazul dvs, eu nu am diferente intre mentor si declaratii. Sunteti cu ultimele versiuni?

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    mentor 23.121/1 bde si decl 23.111/1 bde

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Aceleasi versiuni am folosit si eu pt testare, deci e ceva din baza de date, o setare undeva. Luati legatura cu distribuitorul sa vada exact despre ce e vorba

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Am facut si eu un test, o firma noua in baza mea de test, are un singur lucru in ea acest salariat, creeata acuma pe baza noi versiuni de mentor, ciudat imi da tot eroarea de 11 lei intre salarii si declaratii.

    Am facut un alt test aceeasi firma de mai sus am schimbat in loc de 09 la medical am ales 01 surpriza este corect impozitul intre mentor si declaratii, deci undeva in codul sursa este eroarea la cazul de mai sus:

    salariat, cu copil in intretinere, are medical de codul: 09 Ingrijire copil bolnav (7ani/18 ani hanicapat) si la medical se alege cnp copilulului.

    Deci caz clasic de bug daca totul este corect si identic, cu o singura exceptie cand folosesc codul 09 daca folosesc codul de medical 01(boala obisnuita) este totul perfect in salarii am 299 lei in declaratii am tot 299 lei , schimb un singur lucru si anume: codul de medical adica 09 si surpriza am diferenta intre declaratii 259 lei si mentor 249 lei si vorbim de baza nou deschisa acuma pe baza versiuni de mentor 23.121/1. pe alt pc fara legatura cu vechea baza unde a aparut eroarea

    Test 3 aleg si tip boala obisnuita codul 7 carantina 100% impozit mentor 313 impozit declaratii 313 identic

    orice cod de medical de boala obisnuita aleg impozitul este egal intre mentor si declaratii, cu o singura exceltie codul 09 care este neimpozabil adica acest cod.100. cod medical cu eroare.jpg
    Imagini Atasate Imagini Atasate

  8. #8
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Oare ce are acest medical cu codul 07 ingijire copil special ca nici versiunea acesta noua de declaratii nu stie sa calculeze corect iara am 11 lei diferenta si ciudat este ca doar la acest cod, ca aceleasi persoane daca le pun orice alt cod din cele care au la boala obisnuita au egalitate intre mentor si declaratii, da dar la acele medicale se plateste impozit pe salariu, insa la acesta care exista diferente este singurul care nu se plateste impozit pe salariu, si are diferente.

    Deci eroarea este in cod, am facut teste si cu firma noua care este deschisa si la care nu am alte setari decat cele pe care le aduce singur mentorul cand creezi firma noua, si tot asa la o mamica cu copil in intretinere si care are codul de medical 07 la care se foloseste si cnp copilului in datele medicalului da diferenta de impozit intre mentor si declaratii, dar orice alt medical este corect, cam greu sa cred ca este o setare eronata.

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Daca aveti ultima versiune, dati un click pe butonul new din macheta recalcul pentru a prelua cele doua fisiere calcc si calcd de pe link. Dupa ce le-ati descarcat dati din nou recalcul, nu ar trebui sa mai aveti probleme.

  10. #10
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    A functionat perfect, multumesc mult pentru raspuns.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •