Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 28
  1. #11
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Oare nu aveti contributiile normale asociate angajatului? le aveti doar pe cele cu facilitati? Imi e un pic greu sa ma prind doar dintr-o imagine, asa ca verificati sa aveti setarile toate facute corect. Daca ii scoateti constanta cu facilitatile cum va calculeaza?

  2. #12
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns, daca ii scot bifa de facilitati calculeaza sumele insa la restul de plata este eronat si anume nu scade impozitul calculat pe care mi-l trece si la scutit, aveam doar taxele normale nu erau si cele cu facilitati, acum am si cu facilitati si fara si e tot eronat.

    Am alta firma la cere tot asa am caen dar cifara de afaceri zero si nu imi scade impozitul din restul de plata, ce anume sa fie, singurul lucru difereit fata de noiembrie este versiunea de mentor,

    Am facut si o nebunie mai mare in noiembrie, la prima firma am dat recalcularea si nu face bine statul, e ciudat.

  3. #13
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Dupa cum spuneam mai sus am operat in cod niste schimbari din cauza it-ului. Incercati sa scoateti constanta de facilitati sa vedeti daca face corect. Nu doar bifa de la recalcul

  4. #14
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Asta faceam acuma cazuri cu si fara constnate, dar conditii salarizare la fel: 107. conditii salarizare.jpg

    care se prezinta pana acuma astfel:
    cazu 1 constnate nu108.caz 1 constante nu.jpg 109.caz 1 salarizare.jpg

    cazul 2 constante da 110. cazul 2 constante da.jpg 111. cazul 2 salarizare.jpg


    Tot sunt probleme, chiar si asa ca nu imi da corect.

  5. #15
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Caen de constructii, scoase bifele ca mai sus in cazul 1 si imi pune impozit scutit 275 lei in conditiile in care nu ar trebui pentru ca am maxim 5% din Cifra de Afaceri din constructii si nu am drept de a avea scutire. Cum sa procedez sa fie corect, ca am adus si din new noile fisire, am recalculat, e clar o eroare in cod.

    PS: La nivel de comunicare credeam ca intre timp s-a mai imbunatatit ceva dar se pare ca a ramas tot aceea comunicare de lemn de prin 2013 de care tot plang si nu sunt singurul, modificarile aduse la soft e normal sa fie aduse la cunostinta si utilizatorilor, lucru care il tot reprosez ca nu se intampla in multe cazuri se fac modificari dar nu se spune nici macar: " ca urmare a modificarilor legislative la salarizare s-a umblat la cod, si se va tine cont de consntate, si bife in urmatoarea ordine, atat la IT cat si la Agro si Constructii" e pai daca vad asa stiu si eu ca trebuie sa modific ceva altfel ramane cum e cazul de fata, in constante, e firma de constructii, fara facilitati, fara sa am caen principal de constructii, cifra de afaceri din constructii 5%, in grila de lichidare scoasa bifa de la :" se aplicafacilitatiile salariale" si totusi imi da impozit pe salariu scutit, deci undeva rutina de calcul are o eroare.

    Inteleg si injur fara probleme ANAF ca sunt atat de multe modificari din scurt care duc la situatii ca cele de mai sus, insa mai reamintesc inca o data COMUNICAREA ESTE CHEIA rezolvarii PROBLEMELOR.

  6. #16
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Eu spuneam in postarea de anul trecut de constanta 2.01 pe care dvs ati lasat-o pe constructii in ambele teste.
    Cat despre comunicare, probabil aveti dreptate. Cand suntem in focurile scoaterii versiunilor, trecem modificarile la modul general si ne mai scapa lucruri. Dar macar comunicam (zic eu) destul de eficient la rezolvarea problemelor si acordarea service-ului dupa.

  7. #17
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Da am lasat-o asa si asa este normal sa fie, desfasor si activitati de constructii am insa doar 5.47% din cifra de afaceri, blocul meu decizional vine si zice:
    pasul 1: Desfasori activitate conform constantei 2.01 Da, de care mai exact : Constructii.
    Pasul 2. Ai cifra de afaceri peste 80% din constructii: da atunci aplici facilitati , NU insemana ca nu aplic facilitati ca altfel este problema in declaratii:

    Cazul de mai sus, scos din constnata 2.01 lasata cu NU si scos constructii si am problema la declaratia 112 ca imi da eroare:

    E: angajator (1)
    eroare atribut: caenC: atributul cu valoarea: '4322' nu trebuie sa existe aici
    E: angajator (1)
    eroare atribut: cifAf1: atributul cu valoarea: '1000' nu trebuie sa existe aici
    E: angajator (1)
    eroare atribut: cifAf2: atributul cu valoarea: '10' nu trebuie sa existe aici
    E: angajator (1)
    eroare atribut: pond1: atributul cu valoarea: '1' nu trebuie sa existe aici




    si in xml nu am caen si nici cifrale de afaceri pe anul precedent si nici pe anul curent, iar pe anul precendet nu imi da voie sa trec in declaratie cifra de afaceri deci eroarea e la cod ca e imposibil:


    Cazul concret:

    Caen pe cui 4322
    Caen constructii 4322

    Activitati din transport, venituri de 95% din cifra de afaceri
    activitati constructii 5% din cifra de afaceri
    Caen principal ca asa e necesar la niste autorizari, pentru cei 5% din cifra de afaceri
    daca scot constanta 2.01 si trec NU
    in declaratii am erorile de mai sus

    plus ca in cifra de afaceri a anului trecut nu pot trece sumele ca le sterge,

    Cum rezolvam si eroarea din declaratia incorect intocmita? si sa fie corect intocmit 112 prin firma de constructii care nu indeplineste facilitatiile, caen, cifra de afaceri ani curent si ponderi an curent plus cifra de afaceri an precedent si pondere an precedent.

    PS: Comunicarea la nivel de rezolvarea probleme si acordarea serviceului dupa este foarte buna, insa sa nu uitam ca lipsa info despre modificari duce la multe situatii care ar putea fi evitate prin acele informatii lipsa.

  8. #18
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Da, am inteles situatia in firma dvs. Sa discut cu colegul de la programare sa vad ce se poate face.

  9. #19
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns, asteptam rezolvarea, intre timp mi-au spus colegele ca mai au inca 2-3 firme in aceeasi situatie, acum dimineata, am recitit tot topicul si am vazut ca aceeasi problema la declaratii o avea si colegul cu facilitatile la agro si anume nu mai putea pune cifra de afaceri si sa apara ca firma are cod caen facilitati, dar nu aplica scutirea din cauza cifrei de afaceri.

  10. #20
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    31

    Implicit

    Buna ziua ! Si noi avem aceeasi problema. Firma cod caen in contructii, dar pentru care la luna noiembrie nu trebuie aplicate facilitati ( din cauza CA). Nu calculeaza bine, nu tine cont de debifarea optiunii "Aplica facilitati" din Grila de salarizare Capture mentor.JPG

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •