Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Sunt afisate rezultatele de la 21 la 28 din 28
  1. #21
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Incercam sa rezolvam din program, din cod, problema. Momentan bifa cu aplica facilitati nu mai are cod in spate deci nu face nimic, daca vreti sa aveti datele corecte la salarii trebuie sa scoateti constanta cu facilitatile. Este o rezolvare temporara, sper ca in urmatoarea versiune sa nu mai avem aceasta problema

  2. #22
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    31

    Implicit

    Multumesc! intr-adevar calculeaza bine acum. Doar cu declaratia mai ramane de vazut, sper sa se rezolve in timp util.

  3. #23
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Da, am inteles situatia in firma dvs. Sa discut cu colegul de la programare sa vad ce se poate face.
    Ceva vesti ca mai sunt putine zile pana trebuie depus 112 si sunt erorile generate de lipsa constantei ca sa pot avea statul corect.

  4. #24
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Deocamdata nu am putut face modificari.

  5. #25
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Ok, multumesc pentru raspuns, asteptam sper sa iasa pana trebuie sa depun declaratiile ca altfel nu este ok ca nu voi putea depune ca sunt erori nu atentionari.

  6. #26
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Banuiesc ca luna acesta trebuie sa caut alte variante sa rezolv declaratia 112 in acest caz ca in mentor nici o sansa sa se rezolve prea curand o situatie care e banala zic eu, cifra de afaceri sub plafonul de 80 % si cod caen de constructii. Am stat corect, dar am erori la declaratie, Am stat incorect dar am declaratie corecta, numai cazul bun nu exista, adica si stat corect si declaratie corecta.

  7. #27
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Din pacate nu am reusit sa rezolvam. Va trebui sa faceti cu constanta pe Nu si apoi eventual sa faceti o rectificativa pentru cifra de afaceri.

  8. #28
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Acest raspuns mi-ar fi rusine sa il spun sincer pt ca pe orice declaratie scrie: "Sub sanctiunile aplicate faptei de fals in acte publice, declar ca datele din aceasta declaratie sunt corecte si complete." iar cea ce imi spune producatorul softului sa fac este exact un fals ca nu declara corect, ca firma este de constructii si ca e cazul particular ca nu am indeplinit conditiile, ca s-a luat o decizie prin care WIMENTORUL NU RESPECTA LEGISLATIA IN MOMENTUL DE FATA, asta este adevarul programul nu respecta legislatia, e caz clasic trecut in lege nu o exceptie la exceptie sunt 2 cazuri clasice 1 ai cod caen de facilitati (constructii in cazul meu) ai facilitati daca:
    1. ai cifra de afaceri din facilitati de peste 80% caz tratat de mentor
    2. ai cifra de afaceri sub facilitati adica sub 80% caz netratat de mentor,

    Pana in noiembrie totul a fost perfect se pare ca iar a fost pe principiul lasa ca toti au cifra de afaceri, uite ca nu sunt singurul care are cifra de afaceri.

    PS: sunt acid si asa e normal sa fiu in cazul de fata, voi face declaratia corecta, gasesc eu o varianta chiar daca asta presupune sa o fac in softul A cat mai exista si asta dar nu mi se pare corect ca sa primesc raspunsuri sa declar in fals ca nu sunt cu caen de constructii.


    PS2: Pt ceilalti care mai sunt in situatia de fata, pot face urmatoarea schema si vor putea depune declaratia 112 corect repede si fara sa mai fie nevoie sa depuna ulterior rectificativa:
    pasul 1: in constante se trece ca este de constructii (sau ce facilitati este necesar)
    pasul 2: se inchide mentorul si se deschid declaratiile
    pasul 3: se fac declaratiile cu completarea codurilor caen constructii (sau ce facilitati este necesar)
    pasul 4: se trece cifra de afaceri si se exporta, va fi declaratia fara eroare,

    Cred ca decat o declaratie rectificativa mai bine pasii de mai sus, plus ca am scapat de grija sa depun o declaratie rectificativa, acesti pasi sunt valabili pana apare si versiune de mentor care sa trateze si acest caz clasic de exceptie, sper sa nu mai dureze cateva luni ca nu este ok.
    Ultima oara editat dealexadi; 25 January 2024 la 10:20 Motiv: Adaugat ps2:

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •