Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5

Thread: Eroare D112

  1. #1
    Data inscrierii
    November 2020
    Posturi
    34

    Implicit Eroare D112

    Bună ziua,

    O altă eroare care apare la validarea declaratiei (versiune declaratie 23.122/2(20.12.2023) este următoarea:

    E: asigurat (9) [idAsig = 9] sectiune asiguratE3 (1)
    Campul E3_13 se completeaza doar pentru functia de baza
    eroare regula: S134: E3_13 se completeaza doar pentru E3_3=1

    în câmpul respectiv este suma data pentru tichete cadou pentru un angajat care nu are funcția de bază, cu cim partial.
    Însă, conform Normelor de aplicare (HG1045/2018) a Legii 165/2018, art 10, alin (4) acest lucru este permis prin exceptie.
    (4) În cazul salariaților angajați în baza unui contract individual de muncă cu timp parțial, precum și în cazul cumulului de funcții, biletele de valoare, cu excepția tichetelor cadou și tichetelor culturale, pot fi acordate numai de către angajatorii unde salariații în cauză își au funcția de bază, potrivit legii. În cazul în care nu se poate stabili funcția de bază, beneficiarul biletelor de valoare alege, în scris, angajatorul care îi va acorda biletele de valoare, având obligația de a transmite, în termen de maximum 10 zile lucrătoare, și către ceilalți angajatori opțiunea realizată. În cazul tichetelor de masă, prevederile alin. (3) se aplică în mod corespunzător.
    Cunoașteți vreo modalitate de soluționare a acestei situații și mă puteți ajuta?
    Mulțumesc.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Campul respectiv este pentru deducerea personala sau pentru persoane in intretinere, daca angajatul nu are functie de baza nu are dreptul la nici una variante.

  3. #3
    Data inscrierii
    November 2020
    Posturi
    34

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns. Dar acolo imi duce tichete cadou acordate. Ce nu am făcut bine?

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Probabil aveti pe configurarea tichetelor bifa cu Alte deduceri 112 si nu trebuie

  5. #5
    Data inscrierii
    November 2020
    Posturi
    34

    Implicit

    Mulțumesc că m-ați luminat. Exact asta am văzut acum și căutam pe ftp configurările corecte la tichete cadou. Mulțumesc cu recunoștință pentru ajutorul prețios.

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •