Sunt afisate rezultatele de la 1 la 2 din 2
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    77

    Implicit Factoring E-Factura

    Bună ziua,

    Am identificat o situație comună care necesită o soluție adaptată. Pentru clienții cu un volum mai mare de lucru, unde lucrăm prin intermediul factoringului, este necesar ca pe factura respectivă să apară doar contul bancar de factoring, conform solicitării băncii. Până acum, am gestionat această situație folosind o machetă specială pentru factoring în procesul de listare a facturilor. Cu implementarea e-facturii, această metodă nu mai este fezabilă.

    Propun să introducem două constante noi în sistem. Prima constantă va fi dedicată partenerilor cu care lucrăm prin intermediul factoringului și va avea valoarea 'partener factoring' la nivel de partener. A doua constantă va fi pentru contul bancar asociat e-facturii, numit 'banca e-factura factoring', unde vom specifica contul de factoring.

    În momentul generării XML-ului pentru e-factură, mentorul va verifica dacă partenerul asociat facturii este marcat ca 'partener factoring'. În caz afirmativ, se va selecta automat contul bancar de factoring, înlocuindu-l pe cel din constanta normală pentru bancă.

    Această abordare simplă ar trebui să rezolve problema și să faciliteze procesul de emitere a facturilor în această situație.

    Mulțumesc !

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Dupa cum am mai scris aici pe forum, nu preluam cereri de dezvoltare din postari. Adresati-va distribuitorului cu cerinta, el ne va transmite noua.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •