Sunt afisate rezultatele de la 1 la 2 din 2

Thread: Test viteza

  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit Test viteza

    Pe un calculator desktop cu urmatoarea configuratie:
    - placa de baza Intel DH57DD;
    - procesor Intel Core i5-750, 2.66GHz;
    - RAM 4GB 1333MHz Kingston DDR3 kit 2x2GB;
    - Windows 7 Home Edition
    iar ca medii de stocare, alternativ (stocare atat sistem de operare, cat si baza de date Mentor):
    1. SSD Corsair F60, 60Gb, SATA2;
    2. HDD Western Digital, WD5000AADS, 500Gb, 7.200 rot/min, SATA2

    am obtinut urmatorii timpi pentru diverse operatiuni, baza de date fiind una formata din 6 ani, 72 luni (2005_01 - 2010_12):
    a) instalare Windows: SSD 10 min 15 sec / HDD 12 min 20 sec;
    b) copiere prin retea salvare firma, 84Mb: 9 sec / 9 sec;
    c) instalare WinMentor: 19 sec / 25 sec;
    d) creere firma noua: 10 sec / 21 sec;
    e) restaurare firma de mai sus: 8 min 41 sec / 18 min 37 sec;
    f) salvare firma: 3 min 33 sec / 3 min 37 sec;
    g) verificare structuri, Avarie Da, toata firma: 6 min 23 sec / 6 min 16 sec;
    h) refacere stocuri solduri penultima luna: 16 sec / 28 sec;
    i) reconstruire SYSID: 42 sec / 42 sec;
    j) lista livrari, 2010_01-2010_11, ~55.000 de linii: 2 min 28 sec / 3 min 19 sec.

    Se observa plusul de viteza la operatiunile de scriere (~100Mb HDD, ~300Mb SSD), vitezele de citire fiind aproape egale ~300Mb. In plus, la solicitari multiple de date, SSD-ul are avantajul neutilizarii niciunei parti in miscare, ca urmare un timp de raspuns mai mic.

    De asemenea, avand 2 SSD-uri identice, am incercat si punerea lor in RAID 0, placa de baza permitandu-mi acest lucru direct din BIOS; din pacate, rezultatele sunt aproape egale cu cele de la SSD non-Raid (pe setarea Stripe-Size 128kb), ba chiar putin mai slabe la restaurare/salvare pe Stripe-Size 32kb. Nu-mi dau seama de ce, avand oaresce asteptari de imbunatatire de la RAID 0. Probabil multitudinea de fisiere foarte mici nu a permis evidentierea vitezei (teoretice) mai mare de functionare.

    Concluzia: folositi SSD-uri acolo unde exista solicitari mai mari ale bazei de date (multi useri simultani sau firme mari sau firme de contabilitate). Preturile lor au scazut in ultimul timp. Combinate cu o legatura server-router gigabit, clientii ar avea aproape aceeasi viteza ca si cum ar lucra direct pe server (evident, mai sunt implicati si alti factori soft aici).

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Ar fi o idee... sa fie doua SSD-uri, unul cu windows-ul si memoria virtuala, unul cu programul WinMENTOR...

    Motivul pentru care postez defapt... ai spus asa "Combinate cu o legatura server-router gigabit, clientii ar avea aproape aceeasi viteza ca si cum ar lucra direct pe server (evident, mai sunt implicati si alti factori soft aici)".

    Eu aici am o intrebare: de ce merge WinMENTOR atat de lent in retea, chiar daca este retea gigabit? ce optimizari trebue facute asupra retelei, pentru a functiona rapid cand este vorba de trafic de date constand in multe fisiere de dimensiune mica? Va rog mult, mi-ar prinde bine un raspuns cat mai complet la acest aspect...

    Lasati deoparte clasicele sfaturi despre oprirea antivirusului, dezactivarea system restore si buffer size-ul placii de retea de 64Kb, caci astea nu au efectul scontat, din pacate...

    Mii de multumiri, din suflet oricui da un sfat folositor.
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •