Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 13

Threaded View

  1. #1
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Smile propuneri... zic eu, intemeiate...

    Scrisesem pe "WinMENTOR Forums > Module WinMENTOR > Mentor" cum ca subscriu la propunerile unui forumist referitoare la niste adaptari specifice firmelor de contabilitate, care au baze de date mari (baza noastra de date, adica directorul data, are peste 3 milioane de fisiere). Adaptarile propuse constau in posibilitatea rularii reindexarilor, verificarilor de corenta, de structura, actualizarii de constante, refacerii de stocuri si a refacerii de jurnal pe toate firmele deodata (sau pe mai multe firme, selectabile)...

    Vreau sa continui cu niste propuneri pt modulul salarii:

    1. daca se modifica procentul unei contributii, sau baza de calcul, sa nu trebuiasca sa merg in fiecare firma pentru a o modifica, ci sa pot schimba la nivelul tuturor. Desigur, exista exceptii cand firmele au setari diferite, dar acestea sunt exceptii...

    2. nu le-am gasit eu, sau Mentor-ul nu face op-uri? Ar trebui sa ne permita tiparirea automata de op-uri pentru plata la trezorerie a asimilatelor (contributiilor) salariale, cu tot cu cod de bare. Sunt 3 op-uri... si cine lucreaza cu multe firme (contabilii) pot gresi la adunari... Iar noi sa tiparim pe un a5, si gata... Alte programe "de salarii" fac acest lucru. Si se pare ca nu este prea greu de realizat... ca sa nu mai spun ca acele "alte programe" duc direct sumele in declaratiile 100 si 102... . Este, practic, un traseu incomplet... in mentor nu se fac toate declaratiile aferente salariilor: fnuass, cas, cb, somaj, itm, 100, 102.

    3. nu stiu eu, sau nu se poate, trata pilonul 3 de pensii, cand angajatul nu doreste sa i se retina impozit pe salarii pentru sumele platite catre fonduri private facultative. Am incercat sa il pun ca pe o retinere permanenta, insa in partea dreapta trebuie sa selectez un tip de retinere. Si, in functie de ceea ce selectez, mentor-ul pune retinerea intr-un cont. Nu prea este bine. Ar trebui sa mearga precum deducerea de baza: nu se ia in calculul impozitului salarial, dar nu se pune pe nici un cont contabil. Va rog sa nu imi sugerati note contabile de stornare, caci eu nu prea sunt deacord cu ele si le folosesc doar cand nu am incotro (pt ca apar in registrul jurnal).

    Voi mai continua "ideile" pe viitor...
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 18 February 2009 la 19:10
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •