Pentru ca si asa nu mi-a raspuns nimeni la propunerile despre OP-uri, 100, 102 si pilonul3, ma gandesc sa mai deschid un subiect tabu: WinMENTOR nu face rectificative la salarii...

Fiecare dintre noi cand am auzit acest lucru am fost dezamagiti, si vedem aceeasi dezamagire la clientii noi...

Eu, personal, am stat si m-am intrebat de ce. Cred ca am aflat un posibil raspuns. Dar, am si o posibila solutie de rezolvare... Motivul pentru care scriu aici este ca, probabil, imi va confirma sau infirma cineva raspunsul... si poate isi va da cineva cu parerea despre "solutie"...

Nu ma pricep eu prea mult, dar mi-a spus cineva odata ca intr-o declaratie rectificativa trebuie trecute si valorile initiale "gresite", si cele noi "corecte" (nu stiu daca asa este cu adevarat, si nu am timp sa cercetez). Si, gandindu-ma am constatat ca, daca dupa ce am depus declaratiile generate din Mentor ma intorc in Mentor si modific pontaje, salarii tarifare, indemnizatii etc, dupa care dau recalcul lichidare, atunci voi avea alte sume in baza de date si, cand generez din nou declaratia, as vedea aceste noi sume, fara posibilitatea de a le vedea pe cele vechi, care "s-au pierdut". Sa inteleg ca din acest motiv nu se fac rectificative in Mentor? Stie cineva?

Daca da, atunci solutia este simpla (cred eu ): sa ni se permita sa facem rectificativa, iar pe aceasta rectificativa sa avem posibilitatea introducerii cu mana a "vechilor sume", cele care erau gresite. Adica, sa se completeze "vechile sume" cu valori identice cu "noile sume", iar noi doar sa modificam acelea care erau diferite in declaratia initiala...
Ce parere aveti? ar merge o astfel de solutie? eu zic ca ar fi ok, si nu am mai fi atat de dezamagiti ca Mentor nu face rectificative...

astept impresii, va rog... probabil ca am scris numai aiureli, poate unii radeti, dar, va rog, scrieti-mi si mie DE CE NU FACE MENTOR-UL RECTIFICATIVE???