Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit alta buba: rectificativele...

    Pentru ca si asa nu mi-a raspuns nimeni la propunerile despre OP-uri, 100, 102 si pilonul3, ma gandesc sa mai deschid un subiect tabu: WinMENTOR nu face rectificative la salarii...

    Fiecare dintre noi cand am auzit acest lucru am fost dezamagiti, si vedem aceeasi dezamagire la clientii noi...

    Eu, personal, am stat si m-am intrebat de ce. Cred ca am aflat un posibil raspuns. Dar, am si o posibila solutie de rezolvare... Motivul pentru care scriu aici este ca, probabil, imi va confirma sau infirma cineva raspunsul... si poate isi va da cineva cu parerea despre "solutie"...

    Nu ma pricep eu prea mult, dar mi-a spus cineva odata ca intr-o declaratie rectificativa trebuie trecute si valorile initiale "gresite", si cele noi "corecte" (nu stiu daca asa este cu adevarat, si nu am timp sa cercetez). Si, gandindu-ma am constatat ca, daca dupa ce am depus declaratiile generate din Mentor ma intorc in Mentor si modific pontaje, salarii tarifare, indemnizatii etc, dupa care dau recalcul lichidare, atunci voi avea alte sume in baza de date si, cand generez din nou declaratia, as vedea aceste noi sume, fara posibilitatea de a le vedea pe cele vechi, care "s-au pierdut". Sa inteleg ca din acest motiv nu se fac rectificative in Mentor? Stie cineva?

    Daca da, atunci solutia este simpla (cred eu ): sa ni se permita sa facem rectificativa, iar pe aceasta rectificativa sa avem posibilitatea introducerii cu mana a "vechilor sume", cele care erau gresite. Adica, sa se completeze "vechile sume" cu valori identice cu "noile sume", iar noi doar sa modificam acelea care erau diferite in declaratia initiala...
    Ce parere aveti? ar merge o astfel de solutie? eu zic ca ar fi ok, si nu am mai fi atat de dezamagiti ca Mentor nu face rectificative...

    astept impresii, va rog... probabil ca am scris numai aiureli, poate unii radeti, dar, va rog, scrieti-mi si mie DE CE NU FACE MENTOR-UL RECTIFICATIVE???
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    interesant: 65 de oameni au vizualizat aceasta postare de pa ip-uri diferite, dar nimeni nu a dat vreun reply cu vreo impresie... am dreptate, nu am, ati ras de mine? ceva? anyone?
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Locatie
    Bucuresti
    Posturi
    27

    Implicit

    Si eu as fi curios de o explicatie oficiala din partea programatorilor WinMentor referitor la toate aceste solicitari privind declaratiile rectificative, 100, 102, decontul de TVA si care or mai fi....Banuiesc ca citesc acest forum si cei care ar trebui sa raspunda si prin urmare interpretez lipsa unui/unor raspunsuri oficiale ca pe o abordare neprofesionista (eufemistic vorbind) a relatiei cu clientii. No offence! dar chiar nu puteti da macar un rapsuns oficial in care sa se explice de ce nu se pot rezolva aceste probleme sau daca se lucreaza la rezolvarea lor (si eventual un termen estimat de finalizare). Spre exemplu, am inteles ca la decontul de TVA motivul pentru care nu se mai actualizeaza si prin urmare nu se mai genereaza din WinMentor ar fi ca structurile bazei de date si configurarile cf programului MF nu ar mai fi publice (si prin urmare nu se pot exporta identic). V-as fi recunoscator, alaturi de toti ceilalti utilizatori de WinMentor daca ati oferi aceste explicatii oficiale pentru a ne scuti de intrebari si supozitii care nu fac decat sa pierdem timp si energie pretioase.

  4. #4
    Data inscrierii
    January 2009
    Posturi
    25

    Implicit despre Rectificative

    Procedeul de obtinere a declaratiilor de salarii este urmatorul:
    - avem paramentrii lunari
    - se face calcul si se obtin salariile
    - apoi se extrag date si se redacteaza declaratiile

    La nici unul din acesti pasi nu se salveaza datele. Este o prelucrare continua asemanatoare cu procedeul prin care extragi date pentru a afisa liste. In final ai o foaie din analitic si alta din sintetic. In acest moment modificarea uneia dintre ele nu duce automat la schimbari in a doua. In urma unei rectificari nu putem sa face pasii inversi pentru a urca in datele initiale ale angajatilor schimbarile.

    Avem niste idei despre cum ar putea fi codata solutia, insa presupune adaugarea unui numar mare de constante care descriu moduri diferite de functionare - legate de respectivele schimbari din datele initiale. Lucrul cu aceste constante nu face decat sa lase loc de eroare umana in lucrul cu rectificative. Va lua la fel de mult timp sa iti setezi corect parametrii de lucru pe cat ia sa modifici declaratiile de salarii in programul de la CAS. Trebuie luat in considerare ca unele date sunt menite sa fie scrise odata pentru totdeauna, bine, fara a lasa utilizatorului posibilitatea de a pune cu mana valori care nu se justifica. Rectificativele facute la mana denatureaza scopul automatizarii procesului. Din acest motiv nu putem merge inainte cu jumatate de masura ca nu s-ar schimba nimic.

    Pentru o schimbare de concept la rectificative avem nevoie de prea multe resurse, momentan investite in alte directii. Fiecare noua versiune de Mentor rezolva probleme cauzate anterior si aduce noi functionalitati, dupa cum este cu fiecare update de software pe lumea asta. Automatizarea acestui proces e pe lista noastra de schimbari, cu rezerva ca nu stim o data exacta cand ajungem acolo.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •