Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    Data inscrierii
    November 2011
    Posturi
    28

    Implicit Problema conectare mentor

    am o problema cate o data cu ultimul user care se conecteaza. situatia este in felul urmator. am avut 5 licente pe un stick conectat la server si o licenta pe un stick conectat la calculatorul cu casa de marcat. cate o data se conectau toti 6 dar cate o data numai 5. apoi am mai cumparat 2 licente pe server deci 7 si a ramas si aia singura de pe casa de marcat iar acum se conecteaza doar 7 cate o data iar daca dau un restart la server merg 8 da problema este ca nu pot da restart oricand. ce as mai putea face?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Intr-adevar, se poate intampla ca vreo licenta sa ramana "agatata"; asta se poate verifica instaland programul HASP Monitor, care va citi Licence Manager-ul de pe server si starea de ocupare a cheitei.

    Pentru a preintampina respectivele probleme, puteti seta din Mentor, Date, Service, Selectare tip protectie, Idle time-ul la o valoare mai mica (10, 15 minute?); astfel, daca n-a apucat sa se delogheze din Licence Manager, respectiva licenta va ajunge la timeout 0 si va putea fi refolosita mai repede.

    Pentru de debloca licentele ocupate "abuziv", nu este nevoie de restart de server, ci doar restart de serviciu HASP Licence Manager sau HASP Loader.

  3. #3
    Data inscrierii
    November 2011
    Posturi
    28

    Implicit

    Multumesc de sfaturi. O sa incerc.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •