Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    Data inscrierii
    October 2018
    Posturi
    6

    Implicit Calcul salarii 04.2017

    Buna ziua!

    Am urmatoarea situatie din luna Aprilie anul 2017 in Modulul de salarii:

    Un salariat ce este angajat in grup de firme 3 cu timp partial astfel:

    Pe o firma 1 este angajat cu 6 ore norma
    Pe o firma 2 este angajat cu 1 ora norma
    Pe o firma 3 este angajat cu 1 ora norma

    In perioada 03.04.2017 - 28.04.2017 a avut 2 concedii medicale cod 01 Bola obisnuita.

    Pe firma 3 cand s-a calculat salriul net Salariatul respectiv conform calculului din data respectiva ar fi trebuit sa restituie o suma de bani pentru aceste concedii medicale.
    Nu mi se pare normal pe de alta parte ca acest salariat sa vina cu bani de acasa.
    Atasam fluturasul salariatului.Salarii04.2017.jpg

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 539

    Implicit

    Nu e normal sa vina cu bani de acasa, dar dupa valorile pe care le aveti in atasament nici nu par a fi corect configurate indemnizatiile sau contributiile. Acum cas-ul la indemnizatii se calculeaza la valoarea lor. Urmariti documentatia de pe site. http://download.winmentor.ro/WinMent.../DOCUMENTATIE/

  3. #3
    Data inscrierii
    October 2018
    Posturi
    6

    Implicit

    Buna ziua!

    Am urmarit configurarile dar nu stiu unde este problema pentru ele par a fi corecte.

  4. #4
    Data inscrierii
    October 2018
    Posturi
    6

    Implicit

    Buna ziua!

    Trebuie sa revin asupra statului de salarii din Aprilie 2017 si sa il corectez in primul rand.
    Ma intereseaza cum trebuia calculat in luna Aprilie 2017 si care erau configurarile la salariati cu timp partial.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 539

    Implicit

    Stati ca nu am fost atenta la anul la care faceti referire, in 2017 cas indemnizatii era calculat conform valorii de 35% din salariul mediu pe economie, deci 115 lei. Nu e avantajos pentru salariat pe un salariu asa mic sa primeasca bani de medical si sa plateasca contributii la configurarile de atunci. Calculul este corect de altfel in program.

  6. #6
    Data inscrierii
    October 2018
    Posturi
    6

    Implicit

    Buna ziua!

    Deci in acest caz unitatea ar trebui sa suporte diferenta?

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 539

    Implicit

    Eu v-am raspuns ce anume face programul si ca e corect. Stiu ca sunt unitati care doresc sa ajute angajatul si suporta contributiile, dar asta e doar asa, pentru ca vrea angajatorul nu ca e scris undeva in lege.

  8. #8
    Data inscrierii
    October 2018
    Posturi
    6

    Implicit

    Buna ziua!

    Cu asata sunt deacord. De aceea v-am intrebat. Practic in cazurile acestea unitatile sau societatile ar trebui sa ajute salariatul pentru diferenta de Concediu medical.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •