Am si eu o intrebare, exista undeva in toata documentatia, ca eu nu am gasit, o lista cu parametrii utilizati pentru configurarea listelor?
Ma refer aici la elementele cu ajutorul carora aducem informatiile despre parteneri, nu coloane ca acolo sunt usor de identificat. Intreb acest lucru pt ca m-am tot lovit de diverse configurari si am avut o problema bizara cel putin din punctul meu de vedere lipsa unicitatii denumirii acestor parametri si deci tr sa ii iau pe incercat, si plus ca nu sunt toti oferiti in ai alege in configurarea raportului cu toate ca daca nimeresti parametru ai sanse sa il poti aduce il configurarea listei.

Sa dau un exemplu ca sa fiu si mai bine inteles: Am avut nevoie sa reconfigurez lista Parteneri/Balanta sintetica parteneri/Balanta sintetica parteneri si ca sa nu mai stau sa scriu in totalitate antelul am folosit un antet din lista: Clienti datornici/Extras de cont clienti, insa cand am dorit ca in antet sa aduc si codul fiscal al partenerului am vazut ca in extras de cont are parametrul <&Cod fiscal> insa in Balanta sintetica are parametrul <&CodFiscal>.

Unde gasesc si eu denumirea acestor parametrii: un raport in program sau in documentatie aceste denumiri ca parca alerg ca liliacul orbecaind mai ales ca nu sunt unice ca denumiri, cu toate ca eu le-as vedea unice pentru toate rapoartele bazei de date si astfel s-ar putea folosi automat in orice raport orice element legat de parteneri atata timp cat el exista in parteneri (cod intern, extern, cod fiscal, observatii, cnp, serie si nr ci, etc.)
Multumesc anticipat pentru ajutor.