Citat Original a fost postat de adi_ciobotaru Vezi Post
Ioana, nu trebuie sa te superi... de fapt, Ada te-a laudat! Pentru ca, prin creativitatea dovedita, ti-ai gasit singura o foarte frumoasa solutie de lucru; spre deosebire de departamentul contabil de la voi, care este precum "fetita care l-a luat pe NU in brate": spune ca nu accepta nimic, dar nici nu vine cu o solutie .
*
Deci, in primul rand felicitari, iar in al doilea rand, pentru a-ti rezolva complet "problema", urmeaza sfatul dat de catre Ada: in configurarea statului de plata, foloseste coloana de drepturi in natura impozitate pentru tichete, iar cea de neimpozitate, pentru pensie.
*
Multa bafta, iar daca cumva nu te descurci, suna-ma.

Multumesc Adi, esti un dragut, gestionezi foarte bine situatia! Insa rezolvarea am gasit-o singura , dupa cum vezi:
"Da, creativitatea mea s-a dezlantuit. eu deservesc doar departamentul de resurse umane, nu si de contabilitate , contabilul sef nu admite formula sugerata si atunci am facut o similitudine cu acordarea tichetelor de masa. aceste sunt sume care nu provin din venitul salarial , se adauga la venitul brut, se imoziteaza doar. In cazul pensiei facultative am facul la fel, am adaugat la "drepturi in natura/sume asimilate"" un nou camp denumit ""pensie facultativa"" si am optat pentru deducere, nu pentru impozitare ca la tichete. In statul de plata am constattat ca nu este afectat venitul brut, deci e bine , insa nu reusesc sa fac vizibila coloana cu pensia facultativa in statul de plata.In condiitii salarizare suma este evidentiata impreuna cu contravaloarea tichetelor de masa. Deasemenea contabilul sef nu accepta aceasta operare doar in momentul in care angajata aduce chitantele de depunere a cotizatiei lunare, cu toate ca actul de aderare este la mine. Nu am luat act de primire, nu l-am inregistrat, angajata mi l-a lasta pur si simplu!
Astept provocari constructive
Multumesc mult !
Editeaza/Sterge Mesaj""
..................sfatul nu era de la Ada! Am incercat sa ma integrez in acest forum, dar sincer asa se intampla cu toti colegii noi, toata lumea ii ataca , la serviciu au macar motiv pecuniar de competitie, aici nu am inteles!Cred ca nu a avut nimeni rabdare sa citeasca frazele mele.Deocamdata nu imi este de mare ajutor acest forum. Imi pare rau, m-am asteptat la solutii concrete!
Numai bine.