Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 10
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 379

    Implicit tva facturi avize

    Am si eu o factura la niste avize din 2015 care au tva 24% si la niste avize din 2016 care au tva 20% dupa ce am facut update la versiunea 831.03 ma trezesc ca in jurnalul de cumparari la achitararea facturi imi duce la tva 20% intreaga baza 431.54 si tva 91.91. Pana acum la toate versiuniel imi arata corect baza de 20 si tva aferent la curente si cele de 24% la regularizari. Ce pot face sa imi arate corect?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 545

    Implicit

    Incercati versiunea .07 de pe site. Am mai umblat la articolele cu 24 %.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 379

    Implicit

    Am incercat versiunea 831.07 care face la fel ca si 831.04 adica a facut NIMIC a stricat ceva cea ce in 827.04 mergea adica tva de 24% la avize. In versiunile scoase de la 01.01.2016 pana la versiunea 827 ultima cu care am depus declaratiile in octombrie pentru luna septembrie imi arata corect tva la avizele de la furnizori, acuma insa programul nu mai stie sa faca asta. Situatia e simpla si afecteaza toata baza de date adica inclusiv si luniile trecute am tva de 24% pe care mi-l trece la 20% si stornare de tva 24% imi trece la regularizare interesant nu?
    Am asa: o factura care are avize din 2015 prinse in wimentor si wimentor nu stie sa le treaza la regularizare in jurnalul de cumparari dar stie sa treaza o pozitie de discount din aceea factura la aviz care are 24%. Am pe aceeasi factura si avize din 2015 si din 2016 (tva si cu 20 si cu 24% nu stie sa imi treaca in regularizare tva pentru pozitiile care au avize cu 24% ci doar pentru pozitia de dicsount pe care o adaug manual eu si are 24% in rest NU.) (nu este prima data si acuma ma gandesc cu o sa putem face declaratii rectificative la 394 daca avem nevoie si avem taxare inversa ca inca in soft e incurcat de la actuzalizarea automata a winmentor taxare inversa cu certificatele de energie ca intial s-a gandit ce conteaza trecutul conteaza doar sa facem declaratia azi si atat cand am reclamat s-a modificat pt prezent si viitor codificarea de taxare inversa la nivel de luna dar pentru trecut nu s-a gasit inca solutie ca sa se repare cum era inainte de aceasta actualizare prost gandita)

    PS: Daca un jurnal nu stie sa il completeze corect si incurca cotele oare in 394 o sa site sa faca corect (si nu vorbesc de 1 sau 2 bani vorbesc de sute de lei si tva de zeci de lei sau chiar sute in unele cazuri si nu are cum sa le incurce) e pur si simplu EROARE DE PROGRAMARE. Am trecut acum 3 ani la mentor tocmai pt ca vechiul soft ma inebunise cu actualizari peste actualizari si probleme de genul asta, incep sa ma gandesc daca nu cumva echipa de programatori pe care o avea mentorul acum 3-4 ani a plecat si a angajat niste programatori care nu au viziune si care nu stiu si nici nu au idee despre ce probleme produc in momentul in care fac niste modificari.
    Eu as vrea sa cred ca nu e asa dar faptele spre asta conduc, adica se bajbaie asa prin intuneric adica se incerca si poate poate se reuseste sa se repare sau sa se faca ceva.
    Ultima oara editat dealexadi; 20 November 2016 la 21:37 Motiv: adaugat PS

  4. #4
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Pentru ca in unele situatii (valori foarte mici) TVA 20% se ducea pe TVA regularizare 19% a fost schimbata procedura si doar valorile negative se duc pe cotele de regularizare. Pentru situatiile exceptionale ce apar cu valori pozitive a tva-ului de regularizare trebuie sa luati legatura cu un consultant pentru a va modifica manual in tabele cotele. E posibil ca pe viitor sa se modifice aceasta situatie, dar momentan pentru corectii aveti nevoie de un consultant.

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 379

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Solomon Silvia Vezi Post
    Pentru ca in unele situatii (valori foarte mici) TVA 20% se ducea pe TVA regularizare 19% a fost schimbata procedura si doar valorile negative se duc pe cotele de regularizare. Pentru situatiile exceptionale ce apar cu valori pozitive a tva-ului de regularizare trebuie sa luati legatura cu un consultant pentru a va modifica manual in tabele cotele. E posibil ca pe viitor sa se modifice aceasta situatie, dar momentan pentru corectii aveti nevoie de un consultant.
    Se pare ca NU se gandeste de catre cei de la programare au mai facut o modificare din ciclul ""Dorel"" sau "lasa ca merge si asa" dece spun asta pentru ca modificarea asta modifica jurnalele care erau pana la versiunea 827.04 valabile, jurnale care au fost prinse si in deconturi si in unele cazuri firmele au si bilanturi depuse. Aceste situatii nu le iau in calcul cei de la programare? Uite ca nu le am listate pt ca de multe ori am jurnale care au si cate 300-400 de inregistrari si asta este pierdere de timp si de hartie (bani si de ce nu sunt si putin ecologist nu vreau sa fac maculatura degeaba)
    Am avut control de la Anaf si erau surprinsi ca le dau documentele de pe o zi pe alta prin prisma faptului ca nimeni nu le mai listeaza fizic ci doar cand le cer ei si li se parea normal.
    Asa ca mi se pare normal ca sa nu se modifice la fiecare actualizare a programului modul in care apare in jurnal ca atunci sincer NU SE ASIGURA DE CATRE PROGRAM ACURATETEA SI EXACTITATEA LISTARILOR, adica ce listez azi peste 1-2 actualizari nu mai este valabil. Sa ma astept ca peste 1 an balanta sa nu mai aiba aceleasi solduri?
    Ca in momentul de fata decontul nu mai pica cu jurnalele, solutia nu este sa umblam in bazele de date manual cu ajutorul consultantilor acest lucru este scuzatimi termenul o manareala a bazei de date si nimic mai mult, mi se pare ca in ultima perioada WINMENTOR tine cu tot inadinsul sa SE FACA DE RAS sa ISI STRICE RENUMELE PE CARE SI L-A CREEAT IN ATATIA ANI, daca asta este viziunea actuala de dezvoltare a acestui soft tin SA SPUN CLAR TARE SI RASPICAT este o viziune CARE NU RESPECTA REALITATEA SI NICI TRENDUL VIETII, nu poti NEGA TRECUTUL SI SA IL MODIFICI, pt ca prezentul si viitorul care devin trecut sa fie la randul lor modificate e ilogic.

    Modificari cu ajutorul consultantilor in bazele de date pot spune pas pt ca de multe ori acestea la o refacere de solduri stocuri, de inchidere deschidere de luna sunt reclaculate si daca mi le remodifica ce fac? (a se vedea cazurile semanalate la contul 327 la schimbarea planului contabil, sau actualizarea esuata care a lasat si acuma taxarea inversa in certificate verzi pentru lunile anterioare lunii Iulie 2017, lucru care nu este corect) se pare ca degeba avem o baza de date buna cu care ne laudam caci implementarea si modul in care facem actualizarile o vor distruge si deci ne laudam ca avem ceva dar de fapt rezultatele adica situatiile generate sunt incomplete.

    Va spun eu singura varianta functionala pe care programatori nu o vad este una singura ca la cele cu tva 24 si 19 iar de la 01.01.2017 o sa fie 24 si 20 sa fie bifa la nivel de produs si sa ii aleg cota sau sa ii specific ca e regularizare in rest reclaculari manuale sau alte chestii se pare ca practica a spus simplu NU SUNT FEZABILE.

    PS: Vorbesc de tva 24% la avize prinse in wimnetor in 2015 cu cota de 24% stornate de soft cu 24% si mi le arata in jurnal cu 20% oare nu cumva e o problema mare de programare ca toate datele le are fara nici o problema winemntorul si nu are nevoie de interventie manuala, e totul AUTOMAT IN SOFT IN TABELE.

    PS2: Winmentor se face si ma face de ras in fata clientilor de ce e simplu NU se poate ca sa generez azi un raport il dau la client il semenz il stampilez il dau la o banca si peste o luna dupa o actualizare sa dau acelasi raport si sa nu fie la fel cu cel de luna trecuta.

    PS3: Legea spune clar: Regularizarile sunt distincte, nu au ce cauta in coloana de 20% asa ca nu cred ca e corect sa nu apare separat pentru ca NU RESPECTA LEGEA.
    Ultima oara editat dealexadi; 21 November 2016 la 12:54 Motiv: ADAUGAT PS

  6. #6
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Situatiile din urma nu au de ce sa se modifice, doar daca dvs deschideti lunile si efectuati procedura de "Verificare coerenta date" care v-ar modifica procentul din tabele, iar documentele vor fi repartizate in consecinta pe alte coloane. Am verificat la versiunea in lucru si au fost aduse din nou modificari, astfel incat sa se corecteze situatia din ultimul executabil. Cu noua versiune ce urmeaza sa apara va trebui sa dati "Verificare coerente date" + Refacere stocuri/solduri.

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 379

    Implicit

    In teorie poate, dar in practica e situatia expusa mai sus. Am atasat alaturat o imagine la situatia cum apare acuma la o factura din luna Iunie,care pana la versiunea 827.04 era corecta adica la regularizare apare cu zero (0) avand produsele din avize cu 24% si discount cu 24% deci are o problema la avize e simplu .TVA 24% IUNIE 2.jpg

    Ps: Am aceeasi problema si pe aprilie si mai si septembrie si august si iulie deci nu tine cont de cota de tva adusa automat din avizul din 2015.
    Imagini Atasate Imagini Atasate
    Ultima oara editat dealexadi; 21 November 2016 la 13:48 Motiv: adaugat ps

  8. #8
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Va rog sa trimiteti o baza de date (salvare de firma) pe adresa de email mentor@winmentor.ro, in care sa specificati documentele care nu va sunt duse corect. Va rog sa specificati in email inclusiv firma pe care a fost achizitionat programul.

  9. #9
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 379

    Implicit

    Am trimis o baza a firmei cu probleme precum si numele firmei pe care este achizitionata licenta si id de cheie ca banuiesc ca e mai usor de identificat dupa id de cheie.

  10. #10
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 379

    Implicit

    Si uite asa cu super softuri si super baza de date voi face decontul dupa un jurnal in excel ca programul inca nu stie ca pe coloana de 20% se aduce doar sumele cu 20% nu si cele cu 24%. Alta solutie nu am. Pot spune doar atat mie rusine de faptul ca am ajuns sa scriu aceste lucruri, de fapt mie rusine de rusinea pe care ar trebui sa o aiba acel programator care nu stie sa isi faca treaba pentru care este platit.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •