Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    May 2013
    Posturi
    6

    Question Creare TVA neexigibil

    Buna ziua!

    Am o firma neplatitoare de TVA, dar care incepand cu luna ianuraie a devenit neplatitoare de TVA. Vreau sa modifc in program si sa creez analitice la TVA neexigibil aferent TVA-ului la incasare, dar cand fac acest lucru imi apare o casuta cu Repartizare solduri/rulaje pe analitice si imi cere procentul pentru fiecare analitic creat. Din pacate nu stiu ce trebuie sa fac si cum sa fac. Daca ma puteti ajuta cu o informatie in legatura cu asta?

    Multumesc anticipat!

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Neplatitoare trece la neplatitoare? Nu e prea clar..
    In ceea ce priveste rulajul unui cont, in momentul in care faceti un analitic nou la un cont este de la sine inteles ca programul va intreaba ce vreti sa faceti cu soldul existent si de asta va intreaba de procent. Daca doriti impartirea soldului va faceti un calcul cat vreti pe un analitic cat vreti pe altul. Daca doriti pastrarea soldului pe un singur analitic ramane 100% pe ala.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Asa se intampla cand se sparge un sintetic in cel putin 2 analitice intr-o luna. Programul va intreaba de soldurile si rulajele precedente existente pe sintetic pe care analitic sa le arunce; daca este cazul ca un singur analitic sa fi preluat vechea functie a sinteticului, atunci se alege 100% pe acel analitic; daca nu si sumele trebuiesc sparte pentru fiecare analitic, atunci trebuie calculat proportional care este ponderea fiecarui analitic si puse procentele respective acolo unde e cazul.

    Exemplul 1 - incepere de la 0 cu un nou analitic
    Aveti un 2133 in care aveti doar un auto Dacia (sa zicem). Incepand cu februarie, mai achizitionati si un Ford si vreti sa-l evidentiati separat in balanta; faceti 21331 - Dacia, 21332 - Ford; programul va intreaba de repartizare, dvs veti alege 100% pentru 21331, pentru ca acesta "mosteneste" sumele sinteticului.

    Exemplul 2 - spargere in analitice cu sume distincte
    Aveti 371 cu marfa in 2 gestiuni, iar de la o luna anume vreti sa faceti 3711 cu gestiunea 1 si 3712 cu gestiunea 2; faceti analiticele si faceti calculele: care era ponderea la inceputul anului a marfii in cele 2 gestiuni? 60% in G1, pun 60% la solduri initiale 3711 si 40% la 3712; care este ponderea din rulajul de marfa in anul curent pentru cele 2 gestiuni: 70% G1, pun 70% la rulaje precedente pe 3711 si 30% la 3712

  4. #4
    Data inscrierii
    May 2013
    Posturi
    6

    Implicit

    Multumesc mult de informatie! Am inteles. Mai sus a fost o greseala de scriere, ma scuzati.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •