Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    Data inscrierii
    January 2010
    Posturi
    23

    Implicit cont debitor necunoscut

    Buna
    incerc sa fac un bon de consum, ca si pana acum (nu am avut probleme) si cand ii dau salveaza imi vine mesajul cont debitor necunoscut. Toate articolele din contul 351.02, care le consum in cazul de fata sunt setate corect.
    Diferenta la care nu am sold debitor este 0.1, cel putin asa imi arata nc din spatele bonului. Poate sa vina aceasta diferenta din rotunjiri? Daca da cum se poate rezolva?
    Multumesc anticipat

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    1. pe bonul de consum nu puteti consuma articole de tip serviciu, doar stocuri (fie ele si valorice, inclusiv articole compuse), ceea ce inseamna ca nu puteti consuma "articolele din contul 351.02".

    2. conturile din formula contabila a bonului de consum sunt influentate de tipul contabil din care faceti livrarea. Ar fi prins bine daca postati o poza cu configurarea tipului contabil, o poza cu documentul bonului de consum, si o a treia poza cu livrarea si formulele de la bec...

    3. Din moment ce nu ati precizat, presupun ca nu folositi iesiri prin cont intermediar...

    4. Ca sa si scriu ceva folositor, incercati sa mergeti la nomenclatoare, articole, configurari contabile, sa dati detalii la tipul contabil din care ati facut livrarea pe acel bon de consum, si sa vedeti daca are ceva completat la "dif. rotunjire pret". Daca nu are nimic, puneti 473.

    5. Din moment ce nu ati scris, presupun ca nu folositi parteneri de custodie. Totusi, dupa contul 351, poate, poate folositi... Nu cred ca are legatura cu cazul dvs, dar exista o constanta, "cont contabilizare diferente retur furnizor". Ar fi bine sa puneti si acolo 473, desi, repet, dupa judecata mea, nu ar trebui sa aiba nici o legatura cu bonurile de consum, insa nu am alte idei si merita incercat...

    Eu, personal, nu mai am alte idei, in lipsa unor poze sau ceva... poate stiu altii.
    Bafta (daca nu ati rezolvat, mai postati), si nu uitati sa ne scrieti cum ati rezolvat pana la urma...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  3. #3
    Data inscrierii
    January 2010
    Posturi
    23

    Implicit cont debitor necunoscut

    diferenta de 0, 1 de pe nota contabila provenea de la o nota de transfer facuta in luna ianuarie, inregistrata eronat. Pretul de achizitie al articolului era unul, iar pe nota de transfer a fost inregistrat din gresala altul.
    problema s-a rezolvat prin diminuare de stoc, ceea ce se va face de acum inainte pana se va epuiza stocul de materiale.

  4. #4
    Data inscrierii
    September 2010
    Posturi
    4

    Unhappy cont debitor necunoscur

    buna ziua
    am introdus toate documentele de intrari, iesiri, casa si banca, iar de cand am inceput inregistrarile in banca, au inceput sa apara mesaje de genul"cont debitor/ creditor necunoscut doc:2xxx"
    am intrat in document, am verificat configurarile contabile pentru parteneri, am rulat salvare/ refacere si tot nu reusesc sa rezolv problema
    va rog sa ma ajutati cu un sfat
    multumesc

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    96

    Implicit

    Verificati si conturile din caracterizarea contabila a bancii, pe langa cele ale partenerului. Daca conturile sunt in regula, atunci mergeti in Contabile- Sabloane inregistrari contabile si verificati daca la Tranzactii Banca aveti inregistrarea * la *; daca nu este o adaugati cu plusul verde si vedeti daca mai da mesajul la refacere completa jurnal. Daca tot nu merge reveniti cu mai multe amanunte.
    Georgiana T.

  6. #6
    Data inscrierii
    September 2010
    Posturi
    4

    Angry cont debitor necunoscut

    din pacate nu a dat rezultate nici o varianta

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •