Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 21

Thread: somaj tehnic

  1. #11
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Citat Original a fost postat de M10 Vezi Post
    Dar la dvs , cand aveti salariati in somaj tehnic toata luna - o luna completa, exporta corect winmentorul in declaratia de sanatate , adica cu tipul SS ?
    Prin "adica cu tipul SS" va referiti la coloana "cat", iar prin declaratia de sanatate, va referiti la declaratia fnuass?
    Nu de alta, dar in declaratia fnuass:
    1. coloana "cat" are completata valoare S, cu semnificatia "salariat", conform legislatiei in vigoare link aici
    2. pentru o luna intreaga petrecuta in somaj tehnic, declaratia fnuass este goala... adica este cu sumele pe zero...

    iar in declaratia de concedii nu vad nici o coloana care sa se numeasca "tip"...
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 14 October 2009 la 20:37 Motiv: am pus "cat" intre ghilimele...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  2. #12
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    versiunea 32005702 contine modificarea despre care scriati...
    Spor la lucru...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  3. #13
    Data inscrierii
    October 2009
    Posturi
    13

    Implicit

    Concediul de ingrijire a copilului la care te referi tu ( pana la 2 ani ) , este de fapt concediul pana la varsta de 7 ani sau respectiv pana la 18 ani in cazul unui copil cu handicap sau bolnav grav . cod 09 , pe certificatul medical .

    Tinand cont de cele prezentate la casa de sanatate CIC -este definit ca si concediul pt ingrijirea copilului pana la 2 ani

  4. #14
    Data inscrierii
    October 2009
    Posturi
    13

    Implicit

    Oricum , poate la sesizarea mea .. sau si a altor persoane ca mine , a parut o noua versiune care introduce SS - ca si categorie pt somaj tehnic la declaratia de sanatate .

    Ceea ce nu stiu daca rezolva aceasta versiune 570 este , la declaratia de somaj SB minim conform timpului suspendat , unde exporta 600 lei , indiferent ca timpul suspendat este 15 zile sau 1 luna intreaga . corect ar fi o suma proportionala cu timpul suspendat

    NU pot sa inteleg de ce atatea erori cu acest program ... ! sa stau sa modific manual la 170 de angajati !

  5. #15
    Data inscrierii
    April 2008
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    166

    Implicit problema se naste la ANOFM

    Este o problema in programul celor de la ANOFM fiindca nu se face validarea nicaieri. Deci orice i-ai da din Mentor, nu va zice ca e gresit, dupa cum, de regula, nici angajatii de la ghiseu ANOFM nu resping astfel de declaratii. Am avut un singur caz si s-a rezolvat de la sine.

  6. #16
    Data inscrierii
    September 2009
    Posturi
    12

    Exclamation somaj tehnic

    Am pontat si calculat somajul tehnic, dar contributia ITM (de 0.75% in cazul meu) nu o aplica la valoarea indemnizatiei de 75% somaj tehnic; imi ia doar la salariile realizate...cum fac?

    caz concret:
    1.salarii realizate: 7140lei
    2.indemn som teh: 10339lei
    3.venit brut total: 17479lei (1+2)
    4. contr itm (din contr sinteza): 42 lei (0.75%*1)

    Nu trebuia sa fie 131lei (0.75%*17479lei)

  7. #17
    Data inscrierii
    September 2009
    Posturi
    12

    Unhappy somaj tehnic

    [QUOTE=adi_ciobotaru;658]Modul de configurare al indemnizaţiei acordate pentru ?ntreruperea tehnologică ?l puteţi vede ?n instrucţiunile de pe site-ul producătorului... iată un link:

    ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMENTOR%20...ehnologica.pdf

    Am actualizat ultima versiune Mentor si nu mai pot calcula Somajul tehnic!...HELP ME PLEASE!!!!
    1.Intreruperea tehnologica este configurata asa cum este prezentat mai sus.
    2.Am pontat cu "It" perioada de somaj tehnic (1-15.11.2009) - 10 zile de It;
    3.Cu 16.11.2009 nu mai sunt pontati, nu mai lucreaza.
    4.La calcul <Indemnizatie asigurari/sanatate> am bifat angajatii pontati cu It, ii vede. Cand intru pe fiecare angajat pontat, imi vede media, introduc 10 zile la plata angajator si cand ii dau calcul Valoare angajator imi da eroare "ZILELE PONTATE DIFERA DE ZILELE LUCRATOARE DIN PERIOADA NOIEMBRIE 2009". Nu ma lasa sa salvez.

    Unde gresesc? VA ROG MULT... AJUTATI-MA IN ACEST SENS!!!

  8. #18
    Data inscrierii
    September 2009
    Posturi
    12

    Smile somaj tehnic

    Pana la urma am rezolvat: in meniu mai exista optiunea Calcul veche indemnizatii.

  9. #19
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Eu cred ca "gresisei" la punctul 3... daca nu mai lucreaza, ai completat data incetarii contractului in conditiile de salarizare ca fiind 12-10-2009?
    In fine, daca ai rezolvat prin vechea metoda de calcul... ok?
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  10. #20
    Data inscrierii
    October 2009
    Posturi
    13

    Implicit fise fiscale 2009 cu somaj tehnic

    As vrea sa stiu , daca versiunea 590.3 , se rezolva problema ( din punctul meu de vedere ) de la fisele fiscale referitoare la indemnizatiile de somaj tehnic .
    In versiunea 570.2 , mentorul exporta in fisele fiscale salariul brut inclusiv indemnizatia de somaj tehnic , care nu reprezinta venit impozabil .. este oare corect ?

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •