Astazi, satul de aplicatia de 2 lei (a se citi "rahat") numita Revisal, am incercat sa folosesc "registrul angajatilor" din Mentor si sa export fisierul. Din pacate am primit, la transmiterea online a fisierului .xml pe siteul ITM, urmatoarea eroare:

"ORA-20011: Formatul Fişierului este Invalid. -31011ORA-31011: Nu s-a reuşit analizarea XML ORA-19202: Eroare la procesarea XML LPX-00222: eroare recepţionată de la funcţia de apelare inversă SAX"

Intrebarea este: se poate genera o forma valida de fisier din Mentor (banuiesc ca DA), si in cazul acesta care ar putea fi cauza erorii de mai sus (eventual setari de modificat in constante)?

Ca amuzament, va redau mai jos raspunsul primit de la firma care a creat aceasta aplicatie referitor la utilizarea ei pe SO Vista sau Windows 7 (in cazul in care mai intentiona cineva sa intrebe oficial):

"Buna ziua ,
Am inregistrat solicitarea dumneavoastra cu numarul 3862 din 11/12/2009.
Va informam ca aplicatia ReviSal nu este compatibila cu sistemele Windows Vista si Windows 7 indiferent de versiune intrucat in momentul aparitiei aplicatiei aceste sisteme nu existau pe piata.

Totusi va prezentam urmatoarea solutie:
Copiati fisierele cu extensia .ocx din atasament in locatia C:\Windows\System32
Instalati de pe site-ul www.inspectiamuncii.ro in ordine : Revisal - versiunea v 2.0.6, Patch ReviSal.KB.206.003 , Patch ReviSal.KB.206.004
Rulati aplicatia.
In cazul in care alegeti aceasta solutie va rugam sa ne confirmati ca functioneaza.

Atentie: Solutia de mai sus poate dauna sistemului de operare. Solutia recomandata de noi este sa folositi Windows XP.
In cazul in care unul sau ambele fisiere deja exista in System32 va rugam sa efectuati o copie de siguranta pentru fiecare dintre ele.
Va multumim ,
Alin CIOLTEI
C u s t o m e r S u p p o r t
Teamnet International S.A.
+4 021. 311.66.29; +4 021. 311.66.37 "
www.teamnet.ro


Raspunsul mi se pare de 2 lei exact ca si aplicatia. Pacat ca n-au creat aplicatia in DOS ca probabil o lasau asa pana la extinctia finala a speciei umane de pe Terra.