Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    3

    Implicit reducere comerciala

    din ianuarie 2010 facturile de discount se se inregistreaz altfel, de ex pentru firma care primeste factura cu discount inreg contabila este urmatoarea 401=609 cu reducerea comerciala primita si 401=4426 cu tva aferent. Nu stiu cum sa inregistrez si unde acesta factura ( pana acum le inreg in modulul Mentor/Intrari/Facturi cu suma in minus ) astfel incat sa-mi apara si in jurnalul de cumparari .

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    96

    Implicit

    Ceea ce spuneti dumneavoastra cu noile conturi 609 si 709 se refera la
    discounturile primite/acordate ulterior facturarii si acestea au actiune
    inversa fata de 667 si 767 (609 va fi de Pasiv si 709 va fi de Activ). In Mentor se configureaza cele doua conturi apoi se va face un articol tip serviciu cu acest cont reprezentativ. Se va inregistra factura de la furnizor cu discountul cu minus si inregistrarea va fi: 401=609 cu reducerea si 4426=401 minus TVA-ul aferent.
    Georgiana T.

  3. #3
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    3

    Implicit

    am creat un nou articol, am introdus contul 609 de pasiv, dar cand introduc factura pe mentor/intrari/facturi si introduc cu minus suma din factura , articolele contabile pe care genereaza sunt 609=401 cu suma in minus si 4426=401 cu tva in minus ? cum sa fac sa inregistrez 401=609?

  4. #4
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    ce versiune de WinMENTOR folositi? in 5903 merge ok, vedeti poza...
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 29 April 2010 la 01:27 Motiv: pus poza..
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  5. #5
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    3

    Implicit

    multumesc mult, am instalat versiunea noua si merge

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •