Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 67

Hybrid View

  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 540

    Implicit

    Am sa va dau raspunsul obtinut din doua surse:
    - primul, telefon la anaf, raspunsul a fost ca nu se diferentiaza si se inregistreaza ambele cazuri si se duc in sectiunea D.
    - al doilea, seminar pentru 394, discutie un pic mai lunga aici dar rezumatul ar fi: la pagina 25 in ghidul anaf la Achizitii de bunuri si servicii scrie ca se aduce : "valoarea totală a achizițiilor de bunuri și servicii efectuate de la persoane neînregistrate în scopuri de TVA" - nu "bunuri și servicii taxabile" cum este la celelalte campuri...

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    213

    Implicit

    Nu vreau să mă contrazic cu dvs., dar s-ar putea să vom avea o problemă. În acest moment, în declarația 394 se declară doar opetațiunile taxabile. Și eu am același răspuns din aceleași surse ca și dvs. discuții cu ANAF-ul și cursuri (probabil altele). În orice caz, eu personal nu îmi fac prea multe probleme deoarece 394 este declarație informativă, important este să fie depusă, apoi vedem noi ce facem.

    Spor la treabă!
    Andrea

  3. #3
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Cifrele pot spune totul, declaratia nu este atat de simpla precum pare.

    Declaratia 394 incorporeaza:
    - 980 de obiecte vizuale pe interfata;
    - 28 de grile;
    - 3 grile cu legenda de culori;
    - 191 Casute de editare;
    - 8 ComboBox;
    - 40 de CheckBox;
    - un total de 439 campuri de valori, dintre care 108 sunt linii in grile; fiecare camp e un calcul precis conform legii;
    - 28 de tabele populate cu date extrase din baza de date WinMENTOR prin peste 2500 de linii SQL.

    Toate acestea au fost puse la locul lor cu multa gandire prin peste 3500 de linii de cod ce asigura functionarea interfetei utilizator. Dupa analiza indelungata, discutii in contradictoriu, dupa ce au fost intelese corect, cu sute de foi mazgalite, vopsite cu marker spre intelegere. Un cuvant scris gresit sau mancat dintr-o eticheta face ca valoarea afisata sa nu mai aiba macar inteles! Un calcul gresit face eticheta de prisos. Dupa ce a fost realizata interfata si algoritmii, mii de combinatii de cazuri au fost studiate cu minutiozitate. In afara de analiza si proiectare, restul muncii inmultiti-l cu 2 pentru cele doua aplicatii pe care s-au implementat.

    Cine se gandeste oare cata munca e in spatele unui click in meniu?


    ------
    Miki HARPA CEO
    Ultima oara editat deSolomon Silvia; 25 November 2016 la 09:43

  4. #4
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Oau, impresionant, intr-adevar... cred ca sunt niste impuneri legislative mai grele decat introducerea 112, si decat denominarea; in orice caz, dificultatea este mult peste schimbarile cotelor de tva (care s-au facut mereu frumos in winmentor)... Sincere felicitari echipei WinMENTOR pentru efortul depus si care probabil mai urmeaza sa continue. By the way, maine lansati declaratia?

    Dar de ce scriu de fapt: as dori sa lansez insa o intrebare care ma framanta, chiar daca probabil sunt offtopic. Ca orice contabil paralel echidistant ce sunt, m-am dat si eu un pic cu capul de pereti incercand sa inteleg noul 394. Si, mai presus de toate, un aspect nu-mi este clar: trebuie sau nu trebuie sa se declare in 394 contractele profesionale de natura drepturilor de autor si a conventiilor civile. Da, ati citit bine, ma refer la acelea care sunt deja declarate in 112. Prin tara circula zvonuri cum ca si ele trebuie declarate, iar argumentele par a fi logice...

    Intrebarea mea este: ce parere aveti, trebuie sau nu declarate in 394? Si m-as adresa in principal domnilor bbc si alexadi, caci au o experienta vasta in domeniu si poate ar prinde bine un cuvant bine argumentat din partea dumnealor. Ar fi un demers constructiv, nu?

    Cu multumiri anticipate, sa aveti un sfarsit de saptamana linistitor.

    Citat Original a fost postat de bbc Vezi Post
    ... Am master, sunt expert contabil, expert evaluator si manager financiar...
    Citat Original a fost postat de alexadi Vezi Post
    ... Am si eu niste ani de experienta in urma peste 7 implementari de softuri, la diverse entiati mai mari sau mai mici, ceva ani de faculate, ceva ani de master, niste calificari de la Ceccar, CAFR, CCF si as mai putea umple lista...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    213

    Implicit

    Chiar dacă nu am fost citata, imi permit sa raspund

    Eu cred că și aceste contracte trebuie declarate, dacă obiectul contractului este o operațiune taxabilă. Eu consider că declarația 394 este pentru a urmării toate operațiunile taxabile și a descoperi acele persoane impozabile (inclusiv persoanele fizice) care realizează operațiuni și nu se înregistrează în scop de TVA. Da, se dublează cu 112 deoarece fiecare declarație are propria destinație și ANAF-ului îi este greu să facă schimb de informații între birourile sale.

    Dna Solomon, eu vă cred și îmi închipui câtă muncă este! Ce nu înțeleg, de ce nu faceți și dvs., firmele care realizează programe de contabilitate, lobby pe lângă minister, să le explicați că este aberant ce vor. Apropo, am înțeles că au în proiect și declarația 395 pentru neplătitorii de TVA ...

    Spor la treabă!
    Andrea

  6. #6
    Data inscrierii
    April 2012
    Posturi
    2

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Am sa va dau raspunsul obtinut din doua surse:
    - primul, telefon la anaf, raspunsul a fost ca nu se diferentiaza si se inregistreaza ambele cazuri si se duc in sectiunea D.
    - al doilea, seminar pentru 394, discutie un pic mai lunga aici dar rezumatul ar fi: la pagina 25 in ghidul anaf la Achizitii de bunuri si servicii scrie ca se aduce : "valoarea totală a achizițiilor de bunuri și servicii efectuate de la persoane neînregistrate în scopuri de TVA" - nu "bunuri și servicii taxabile" cum este la celelalte campuri...
    Incercati sa mai sunati la ANAF tel 0314-039.160 si veti avea sigur o surpriza.

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 540

    Implicit

    Citat Original a fost postat de contsol Vezi Post
    Incercati sa mai sunati la ANAF tel 0314-039.160 si veti avea sigur o surpriza.
    Numarul de telefon este cel folosit si de noi. Aceeasi intrebare, adresata in doua ocazii diferite catre persoane diferite la acest numar de telefon, raspunsuri diferite. Si sa va spun de ce: Verba volant... Nu ii doare gura sa ne raspunda ce stiu ei, ca e corect sau nu....nu ramane inregistrat nicaieri.
    Daca ati obtinut alt raspuns bine argumentat la situatia semnalata mai sus, va rog impartasiti.

  8. #8
    Data inscrierii
    April 2012
    Posturi
    2

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Numarul de telefon este cel folosit si de noi. Aceeasi intrebare, adresata in doua ocazii diferite catre persoane diferite la acest numar de telefon, raspunsuri diferite. Si sa va spun de ce: Verba volant... Nu ii doare gura sa ne raspunda ce stiu ei, ca e corect sau nu....nu ramane inregistrat nicaieri.
    Daca ati obtinut alt raspuns bine argumentat la situatia semnalata mai sus, va rog impartasiti.
    Eu am un raspuns dar ce va faceti ca tot verba volant :
    - nu se declara decat operatiunile taxabile indiferent care este calitatea partenerului (inregistrat sau nu in scopuri de TVA). Fara exceptii.
    - se declara toate operatiunile taxabile (achizitii) de la partener neinregistrat in scopuri de TV, indiferent ca are CUI sau nu pe bonul fiscal (CUI-ul cumparatorului). In schimb bonurile fiscale primite de la persoane inregistrate in scopuri de TVA se inregistreaza doar cele care au CUI RO....trecute pe ele.
    - se declara toate contractele de drept de autor si conventiile civile, ambele doar pentru operatiuni taxabile.
    - se declara facturile primite de servicii de la furnizor non UE pentru care beneficiarul face taxare inversa (acestea se declara in 300 si 394 ). Regula ar fi aceea ca ce se declara in 390 Nu se declara in 394 si ce Nu se declara in 390 se declara in 394.

    Scopul acestei declaratii este printre altele, identificarea persoanelor neinregistrate care depasesc plafoanele de inregistrare. De aceea nu se refera la operatiuni scutite in nicio situatie.

    Mie mi s-ar parea normal ca un producator de soft care se respecta sa aiba un consultant si sa se bazeze pe ceea ce zice acesta.
    Asistenta contribuabil a fost destul de debusolata si ea pentru ca se pare ca nu a existat timpul necesar sa fie informati. Se pare ca acum s-a remediat.
    dati acel telefon din nou si va veti convinge. Puteti sa repetati telefonul si sigur nu vi se va mai raspunde ca se declara operatiunile scutite in legatura cu partenerii neinregistrati.

    In rest, de atatea ori am primit raspuns ca nu se poate la diversele noastre solicitari, incat ma abtin de la alte comentarii. Noi mai lucram cu mentor numai la clientii care il au achizitionat. In rest....avem 2 licente care stau.
    Succes si o deschidere mai mare la cerintele clientilor credca ar insemna foarte mult.

  9. #9
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Stimate coleg,
    I. Dumneata ti-ai format o opinie si vrei sa o impui altora, ca si cum ar fi o norma. Ei bine, vointa dumitale nu tine loc de lege. Regula este simpla: daca in lege scrie ca eu trebuie sa ma opresc la culoarea rosie a semaforului, atunci ma opresc. Daca in schimb semaforul are o culoare de genul albastru sau alb, atunci nu ma opresc SI NIMENI NU POATE SA MA TRAGA LA RASPUNDERE CA NU AM OPRIT.
    Similar, daca in ordinul cu 394 sau in ghidul DETALIAT facut de ANAF scrie ca trebuie sa declar veniturile de natura profesionala, atunci le declar. DAR NU SCRIE ASA CEVA NICAIERI. Astfel, niciodata nu voi declara ceva ce nu este scris. Ce ar fi sa declar si munca zilierilor, sau a propriilor angajati... nu domnilor, se declara doar ceea ce scrie. Aratati-mi negru pe alb unde scrie ca trebuie sa declar: drepturi de proprietate intelectuala, autor, venituri din activitati agricole, contracte de agent, conventii civile s.a.. Adica, venituri cu stopaj la sursa de impozit si/sau cas si/sau sanatate.
    Va rugam, dati-ne un raspuns: unde scrie acest lucru in ordonanta sau in ghid? Daca da, din secunda aceea, voi adopta aceasta opinie si va voi felicita pentru profesionalismul dvs.

    II. Teoretic (nu si practic) vorbind, eu va dau dreptate! Modul in care judecati problema, pare a fi cel corect. Poate ca trebuie sa privim declaratia asta mai simplu. Sa o privim doar dpdv al tva, fara sa ne legam de alte tipuri de impozite. Sa declaram toate operatiunile care dpdv al tva sunt taxabile si nu cele care sunt scutite de tva in Romania. Si atunci analizam tranzactia doar din acest punct de vedere, fara sa conteze persoana care o desfasoara, ci doar unde putem incadra tranzactia dpdv al tva: taxabila sau scutita.
    Bine, deacord, dar UNDE SCRIE CA ACESTA AR FI PUNCTUL DE VEDERE AL ANAF-ULUI ? Au facut un ghid de 55 de pagini cu scopul de a prezenta ce anume se declara in 394. Restul lucrurilor, care nu sunt scrise acolo, inseamna ca nu se declara. Si nu este scris nicaieri "conventii civile", sau drepturi de autor etc.

    III. WinMENTOR este un program minunat, prin logica in care este construit, prin rapoartele configurabile, corectitudinea contabila si de gestiune si multe altele. Adevarat este faptul ca, odata cu cresterea afacerilor, oamenii au nevoie de mai mult; deaceea exista module aditionale si programe auxiliare, inclusiv unul specializat pe raportari... Dar, avand in vedere baza de date gratuita de tip file-server, nu se pot face dezvoltari cerute de orice client. Treceti la fratele mai mare, winmentor enterprise si solicitarile dvs vor avea raspuns...

    IV. Orice demers uman este perfectibil. Daca astazi D394 este intocmita intr-un anumit mod, asta nu inseamna ca trebuie sa ramana asa; poate maine va fi altfel, poate va fi dupa cum ziceti dvs. Dar, totul trebuie facut argumentat. Aveti rabdare, caci suntem cu totii la inceput; cand nici anaf-ul nu stie, cand contabilii nu stiu nici ei... Nimeni nu s-a nascut invatat, vom invata impreuna.

    As vrea sa inchei prin o cugetare care am aplicat-o intotdeauna: mai bine sa declari, decat sa nu declari... cand nu stii daca ceva trebuie declarat sau nu, mai bine declara, caci daca nu trebuia e mai mic bai-ul decat daca trebuia si nu ai declarat... Dar sa stiti ca aceasta cugetare e cu doua taisuri (ex: la 112, daca declari anumite contributii cu zero, primesti scrisori de la finante cum ca nu ai depus ceva legat de activitati petroliere).

    Mult succes in redactarea 394 !
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •