Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4

Thread: Balanta eronata

  1. #1
    Data inscrierii
    August 2010
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    7

    Implicit Balanta eronata

    Am o problema mai complicata si nu pot sa o rezolv,poate a mai patit cineva asta si imi da si mie o idee.
    Dupa ce am inchis luna iunie si am inceput luna iulie, balanta s-a dat peste cap. De exemplu : setarile bancilor ( IN LOC DE 512.XX A APARUT 609), nu mai am analitice la conturile 331, 345 desi in luna iunie apar.
    Sper sa ma poata ajuta cineva.

    As vrea sa atasez balantele, dar sunt prea mari. Daca ma poate ajuta cineva le trimit pe mail. Astept un ajutor cat mai urgent. Multumesc anticipat!
    Ultima oara editat deionela.murgoci; 15 October 2010 la 19:18

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Sa stiti ca singura nu se da ea "peste cap", caci nu este nici praslea, nici fat-frumos... Lucrand de suficienti ani cu programul, pot sa va garantez asta. Lasand deoparte inchiderea de luna, ce altceva ati mai facut?

    Eu am o banuiala: ati copiat de undeva directorul 07, din alta firma, poate, sau ati trimis date la o firma de conta dupa care le-ati adus inapoi (lucru nefiresc, desigur)...

    Sau, poate ati sters conturi, iar apoi, in loc sa le recuperati, ati creat altele carora, direct in baza de date, deci nu in Mentor, le-ati asociat id-urile conturilor sterse, nu stiu cum...

    Pentru a putea remedia situatia, trebuie sa intreprindeti 2 pasi:
    1. cautati aici http://www.winmentor.ro/cumperi.php?section=acoperire o firma de service din judetul dvs si apelati la ea.
    2. este preferabil sa va amintiti ce anume ati mai facut, inafara de inchiderea lunii... in cel mai rau caz, ar fi bine sa aveti o salvare a datelor in starea BUNA, care sa poata fi restaurata... daca nu, in ultima instanta, va trebui sa reintroduceti toate tranzactiile pe iulie, august, sept si oct.

    Mult succes.
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  3. #3
    Data inscrierii
    August 2010
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    7

    Implicit Balanta eronata

    De sters nu am sters conturi, doar am adaugat conturile conform ultimului plan de conturi, ceea ce nu erau pana acum. Dupa actualizare am dubluri la conturi.
    Am sa merg la o firma specializata. Pentru ca s-a "defectat" balanta doar la firma cu productie, la celelalte nu sunt probleme.

  4. #4
    Data inscrierii
    August 2010
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    7

    Implicit

    Am restaurat si am reintrodus datele pe iulie,august,septembrie....si e perfect.Multumesc de ajutor!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •