Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 10
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 370

    Implicit Initializare stocuri prin import

    Buna ziua,
    Am si eu o micuta problema si nu stiu cum sa o rezolv. Trebuie sa initializez stocurile la o firma si as vrea sa stiu daca pot fi importate din excel, txt oricare din cele doua imi e la fel de usor de obtinut. Ma refer aici la a prelua stocurile initiale la inceput de luna din vechiul soft. Multumesc anticipat pentru ajutor.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Cititi documentatia, pentru cazul initializarii:
    Interfata BCS

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 370

    Implicit

    Multumesc mult, este exact cea ce aveam nevoie. Citisem cam tot ce e de import insa interfata BCS recunosc ca nu.

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 370

    Implicit

    Revin cu o mica problema am fisierul de import ok, il importa totul e ok insa in momentul in care imi creeaza articolul imi trece doar gestiunea nu si caracterizarea contabila (obiecte de inventa, marfuri in depozit, alte mat. cons. mat prime, etc) daca e nevoie pentru a va face o idee pot atasa un fisier cu 2-3 inregistrari ca exemplu.
    Meci mult pentru ajutor.

    Am atasat si un fisier pentru exemplificare.
    Ultima oara editat dealexadi; 07 June 2013 la 17:45

  5. #5
    Data inscrierii
    June 2013
    Posturi
    1

    Implicit

    Citat Original a fost postat de alexadi Vezi Post
    Revin cu o mica problema am fisierul de import ok, il importa totul e ok insa in momentul in care imi creeaza articolul imi trece doar gestiunea nu si caracterizarea contabila (obiecte de inventa, marfuri in depozit, alte mat. cons. mat prime, etc) daca e nevoie pentru a va face o idee pot atasa un fisier cu 2-3 inregistrari ca exemplu.
    Meci mult pentru ajutor.

    Am atasat si un fisier pentru exemplificare.
    Sunt incepatoare in WinMentor, dar am impresia ca ce spui tu ca e caracterizare contabila gasesti in clasa de articole.
    Cand faci importul te intreaba ce gestiune si ce tip contabil. Probabil ca trebuie facut importul separat pe aceeasi gestiune si tip contabil.

    In schimb eu ma confrunt cu o alta problema. Am importat vreo 1600 linii si am regasit doar vreo 1200. Stocul total e corect, doar ca mi-a cumulat unele pozitii desi denumirea articolelor difera. Stie cineva care ar putea fi cauza ?

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 370

    Implicit

    Da stiu aici nu am nici o problema, asa am facut si e ok mi le initializeaza corect, insa ma refer la faptul ca in acelasi timp imi creeaza si articolele de stoc in nomenclatorul de articole, iar acolo nu imi aduce decat gestiunea tr sa intru eu in fiecare si sa aleg caracterizarea cotabila (ob. inventar(303), alte mat cons (3028), mat prime )301)etc.
    La tine vezi daca le importi dupa un anume cod extern sau intern sa nu ai cumva codurile dublate la denumiri diferite. Poate ai denumiri f lungi si depasesc cele 75 de caractere pe care parca le are winmentor ca denumire articol.
    Ultima oara editat dealexadi; 09 June 2013 la 11:14

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 370

    Implicit

    Pana o sa se rezolve cu importul, ca sa preia si caracterizarea contabila (in speta contul contabil) exista un meniu ceva in care sa le trec automat pe toate sau tr sa intru in fiecare produs, am cateva mii de articole de importat (atat ca stoc cat si ca obiecte de inventa, mijloace fixe), stie cineva? Ca sa nu apelez tot la munca de negru pe plantatie, adica sa intru in fiecare produs si sa le atasez.

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Date - Service - Conversie - Modificare valori

    Cu plusul verde se adauga articolele dorite (are si optiunea "Selectez toate" in dreapta jos), bifez "Modific tip contabil implicit" pe Da, trec Tipul contabil nou si dau butonul "Inlocuire valori ... ".

    Se poate folosi si frazarea SQL din dreapta sus, pentru a filtra articolele care sa-mi ajunga in acea lista din stanga, cea a articolelor care urmeaza a fi modificate.

  9. #9
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 370

    Implicit

    Merci mult pentru raspuns, este exact cea ce avem nevoie.

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    88

    Implicit

    Citat Original a fost postat de ahlgrd Vezi Post
    Sunt incepatoare in WinMentor, dar am impresia ca ce spui tu ca e caracterizare contabila gasesti in clasa de articole.
    Cand faci importul te intreaba ce gestiune si ce tip contabil. Probabil ca trebuie facut importul separat pe aceeasi gestiune si tip contabil.

    In schimb eu ma confrunt cu o alta problema. Am importat vreo 1600 linii si am regasit doar vreo 1200. Stocul total e corect, doar ca mi-a cumulat unele pozitii desi denumirea articolelor difera. Stie cineva care ar putea fi cauza ?
    @alexadi
    In fisierul text este trecuta denumirea gestiunii in locul simbolului clasei de incadrare (antepenultimul camp).

    @ahlgrd
    Cumularea pozitiilor la import s-a facut dupa codul intern sau extern folosit. De verificat setarea la Constante generale > Interfata BCS > Articolele se identifica prin Denumire/CodIntern/CodExtern.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •